Informacje i porady o dietach

Trawnik z siewu czy trawa z rolki – co wybrać?

Trawnik z siewu czy trawa z rolki - co wybrać?

Równo przystrzyżony, zadbany i soczyście zielony trawnik to obowiązkowy element każdego ogrodu. Jeśli chcesz cieszyć się pięknym trawnikiem na swojej działce, masz do wyboru dwie możliwości. Możesz zdecydować się na trawnik z siewu lub z darni, sprzedawanej w sklepach ogrodniczych w gotowych, pociętych rolkach. Obie alternatywy mają swoich zwolenników, cechują się też różnymi walorami. Kiedy lepiej wybrać trawnik z siewu, a kiedy z rolki?

Trawnik z siewu – kup nasiona i czekaj na efekt!

Wysiewanie trawy wymaga przebrnięcia przez kilka etapów, po których będzie można korzystać z trawnika przed domem. Po pierwsze – koniecznie należy zaopatrzyć się w odpowiednie nasiona. Nie wystarczy wybrać ziaren, przystosowanych do polskich warunków klimatycznych. Inny gatunek trawy posiejesz bowiem na terenie, gdzie często spędzasz czas, czy bawisz się z dziećmi, inny w miejscach stale zacienionych, jeszcze inny na powierzchni ozdobnej Twojego ogródka. Wszystko to musisz wziąć pod uwagę, planując sianie trawy.

Kiedy zaopatrzysz się już w nasiona doskonałe, możesz przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest przygotowanie podłoża na przyjęcie plonów. Konieczne jest spulchnienie gleby – w tym celu możesz wykorzystać zwykły szpadel, przekopując nim teren, na którym planujesz założyć trawnik. Jeśli jednak powierzchnia ogrodu jest duża, koniecznie skorzystaj z glebogryzarki. Z nią szybko i sprawnie przygotujesz ziemię na przyjęcie nasion. Na tak zagospodarowanym podłożu rozsyp ziarna i przykryj niewielką warstwą ziemi oraz podlej. Możesz zabezpieczyć teren specjalną siatką przed ptakami. Teraz wystarczy już tylko czekać na wzrost trawy. Zazwyczaj pierwsze zazielenienie pojawia się po około dwóch tygodniach, dlatego jeśli zależy Ci na czasie, możesz skorzystać z drugiego rozwiązania.

Trawnik z rolki – szybki rezultat zieleni w ogrodzie

Niewątpliwie trawa z rolki zapewnia szybszy efekt… właściwie po jej rozłożeniu możesz natychmiast cieszyć się pięknem ogrodu. Rolki z trawą sprawdzają się też doskonale na terenach pochyłych, gdzie nasiona wskutek deszczu mogą zostać wypłukane. Jeśli wybierzesz trawnik z darni, nie będzie ograniczał Cię również sezon – rolki możesz rozwinąć nawet późną jesienią i trawa nie ulegnie uszkodzeniu. Jednak trawniki tego typu sprawdzają się wyłącznie na terenach o małej powierzchni. Zatem, jeśli Twój trawnik nie jest zbyt duży i zależy Ci na czasie – trafnym wyborem będzie skorzystanie z traw w rolkach. Jeśli jednak wolisz poczekać parę tygodni, a Twój ogród jest sporych rozmiarów, lepiej zainwestować czas i pieniądze w tradycyjny wysiew.

Niezależnie od tego, jaki typ wybierzesz, musisz pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji trawnika. Bez niej trawa zacznie obumierać i żółknąć, a wtedy cały proces wysiewania będzie trzeba zacząć od początku. Dlatego decydując się na posiadanie trawnika przed domem, warto zaopatrzyć się w kosiarki i inne narzędzia ogrodowe. Z nimi pielęgnacja trawnika będzie przebiegać sprawnie i skutecznie, a jej rezultatem będzie zielona i równa trawa, zapraszająca do spędzenia na niej wolnego czasu w słoneczne dni.

Wpis powstał we współpracy z serwisem aleno.pl, oferującym pełną gamę wyposażenia dla domu i ogrodu.

By: NaDiecie