Informacje i porady o dietach

Co jeść, a czego nie jeść przed snem?

Co jeść a czego nie jeść przed snem?

Zdrowy sen – każdy z nas wie, ile od niego zależy, to bowiem od niego zależy jak będziemy funkcjonować każdego dnia. Choć nadal statystycznie mówi się, że przeciętny dorosły człowiek powinien spać nie mniej, niż 8 godzin, to coraz więcej głosów pojawia się, że w przypadku efektywnego snu nie liczy się tyle jego długość co jakość, dzięki czemu śpiący trzy godziny na dobę mogą być bardziej wydajni, niż Ci śpiący standardowe 8 godzin. Jeszcze inną kwestią jest fakt, że w dzisiejszych czasach coraz trudniej zachować nam odpowiednią higienę snu. Pytanie, co rozumiemy przez to pojęcie? Jak się okazuje jest to kilka prostych nawyków, które sprawią, że nasz sen będzie głęboki i regularny. My z kolei postanowiliśmy skupić się na nawykach żywieniowych.

Poza jedzenie warto również zwrócić uwagę na to na czym się śpi. Polecamy poduszki ortopedyczne. Szeroki wybór najwyższej jakości szwedzkich poduszek ortopedycznych znaleźć można na stronie http://sissel.com.pl/category/zdrowe-spanie-poduszki-ortopedyczne.

Czego należy unikać przed snem?

Tu w grę wchodzą przede wszystkim produkty ciężkostrawne takie jak: pizza, hamburgery, czy inne dania z restauracji typu fast food. Krótko mówiąc – unikaj produktów wysokotłuszczowych. W związku z tym nie warto sięgać również po chipsy, czy słone paluszki. Nie wskazane jest również objadanie się słodyczami (cukry proste).

Co ciekawe jednak, choć białko jest określane jako podstawowy budulec naszych kości i mięśni, to jednak nie zaleca się spożywanie go tuż przed snem. W związku z tym takie produkty jak jajka, sery, czy jogurt, lepiej zastąpić pełnoziarnistym chlebem, lub kaszą, gdyż dużo bardziej wskazanym składnikiem na wieczór są węglowodany.

Zatem co wolno jeść?

Jak już wyżej zostało wspomniane wskazanym składnikiem są produkty zawierające węglowodany. Ponadto przed spaniem warto zapewnić sobie kolacje mającą jak największą ilość błonnika. Zatem tu warto wspomnieć o takich produktach jak: płatki zbożowe, pieczywo pełnoziarniste, czy inne tego typu produkty.

Ważne nie tylko produkty, ale i sposób ich przygotowania

Czyli tu warto wspomnieć o tym, że bardzo ważne jest aby Twoja kolacja była zarówno syta, jak i lekka. Zatem jak to połączyć? Najlepiej, gdy Twoją kolacje będą stanowiły warzywa, lub owoce. W innym przypadku może być mięso – to jednak najlepiej gotowane, a jeśli decydujesz się na jego smażenie, to zamiast kostki masła dodaj oliwy, która w przeciwieństwie do majonezu będzie również pożywnym uzupełnieniem do każdej sałatki. Jeśli decydujesz, że Twoim ostatnim posiłkiem będzie zupa, to nie dodawaj śmietany, która niestety również jest ciężkostrawna.

Pora również istotna

W związku z tym pamiętaj o tym, by jeść nie później, niż dwie godzin przed snem, ociężały żołądek sprawi, że z pewnością odejdzie nam ochota na sen. Warto również po kolacji zafundować sobie kilka minut zdrowego ruchu na przykład poprzez zwykły, 30 minutowy spacer.

Co pić?

A ściślej czego unikać – przede wszystkim kawy, czarnej herbaty (zawiera teinę, która działa jak kofeina), oraz alkoholu. Zamiast tego warto zdecydować się na zieloną herbatę, lub po stresującym dniu herbatę z melisy. Unikać należy również kolorowych, słodkich napojów gazowanych.

By: NaDiecie