Niezwykle popularnym terminem, zapożyczonym z języka angielskiego jest słowo parenting. Co oznacza i dlaczego tak często jest używane we współczesnej terminologii? Z całą pewnością warto zacząć od tego, że parenting oznacza rodzicielstwo bliskości, rodzinę, dzieci i ich opiekunów, a także związki pomiędzy nimi. Parenting rozpoczyna się w okresie ciąży, kiedy to każda kobieta przeżywa wyjątkowy okres w swoim życiu. Czas ciąży wiąże się z radosnym oczekiwaniem, ale również z miłością, lękiem i obawom. Okres ten można nazwać przełomowym, ponieważ kobieta w czasie tych dziewięciu miesięcy przygotowuje się do najważniejszej roli swojego życia, jako przyszła mama. Wówczas to zmienia się postrzeganie świata, inne sprawy zaczynają stawać się ważne i istotne a najważniejsza jest troska o dziecko.
Spis treści:
Czym jest parenting?
Parenting można więc określić jako filozofia rodzicielska, która polega na tworzeniu więzi emocjonalnej z dzieckiem. Z całą pewnością w przyszłości będzie mieć ona doskonały wpływ na rozwojowy i emocjonalny tryb życia dziecka na całe życie. Parenting sprawia, że może wytworzyć się bezpieczny styl przywiązania. To właśnie on w bardzo dużym stopniu sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka, a jednocześnie zapewnia mu zawsze poczucie szczęścia i bezpieczeństwa. Jednakże aby faktycznie parenting przynosił efekty, jakich oczekujemy z całą pewnością musimy zastosować się do kilku bardzo ważnych zasad, które często przez specjalistów, określane są mianem złotych zasad. Jakie są złote zasady wychowania w miłości i bezpieczeństwie naszego dziecka? Przede wszystkim już okres tuż po narodzinach maluch jest niezwykle ważny i istotny. Dziecko w tym czasie odczuwa bardzo dużą potrzebę fizycznej bliskości, chce czuć silną opiekę oraz miłość. W tym czasie bliskość matki jest najważniejszym elementem w rozwoju dziecka i wytwarzaniu u niego poczucia bezpieczeństwa.
Elementarne zasady
Obecnie panuje trend że już w niedługim czasie po narodzinach dziecko kładzione jest do spania w odrębnym pokoju. Niestety dla malucha ma to szereg wad. Oczywiście jest to kwestia wygody, ponieważ kiedy dziecko płacze w nocy, trzeba do niego wstać i iść do drugiego pokoju. Co więcej udowodniono, że spanie z dzieckiem przez pierwszy rok jego życia ma ogromny wpływ na jego poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Parenting skupia się również na wyczuleniu na płacz. W pierwszym roku to jedyna forma komunikowania się matki z dzieckiem. Tym samym wyczulenie jest szczególnie ważne albowiem płacz oznacza nie tylko głód czy brudną pieluchę, ale również poważne choroby.