Informacje i porady o dietach

Restauracje wegetariańskie – Mokotów w Warszawie

Restauracje wegetariańskie – Mokotów w Warszawie

Dieta wegetariańska praktykowana jest przez społeczeństwo nie od dziś. Oczywiście sama w sobie ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Ci pierwsi doceniają fakt, że dzięki niej czują się lekko, nie narażając życia zwierząt, w dodatku dobrze wpływając na ogólną sylwetkę. Z kolei druga grupa dostrzega przede wszystkim brak wielu podstawowych wartości odżywczych, które zawarte są chociażby w gotowanym mięsie. Nie mniej jednak sama dieta wegetariańska (mimo braku mięsa) może być bardzo urozmaicona. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad.

By dieta wegetariańska wyszła na dobre

Pierwsza kwestia to urozmaicone posiłki. W związku z tym w przypadku niejedzenia mięsa pamiętaj o uzupełnianiu braków w organizmie w postaci produktów zbożowych, mlecznych (wysokobiałkowych). Szacuje się, że w miesięcznym jadłospisie powinno znaleźć się ok. 60 różnych artykułów. Wyżej wspomnieliśmy o produktach zbożowych, w tym wypadku najbardziej cenne to jednak te z grubego przemiału. W związku z tym warto jeść pieczywo z dodatkiem soi, orzechów, czy słonecznika. Ponadto mamy też ciemny ryż, kasze jaglaną i gryczaną. Używając mąki białą warto zastąpić właśnie tą z grubego przemiału. Kiełki, zarodki i otręby pszenne nie tylko można dodawać do potraw, ale i traktować jako osobne przekąski.

Niezbędnym punktem diety wegetariańskiej są warzywa i owoce. Należy jednak zwrócić uwagę, by były one świeże (surówki, koktajle owocowe itp.). Gotując warzywa staraj się nie obierać ich ze skórki, tym samym nie stracą cennych porcji witamin. Ważne w diecie wegetariańskiej są również nasiona roślin strączkowych, a to ze względu na wysoką zawartość witamin z grupy B i błonnika. Znajdziesz je np. w bobie, grochu, ciecierzycy, soi, soczewicy, czy w różnych gatunkach fasoli. Warto dodać również, że wiele produktów nasion strączkowych zawiera cenne ilości białka. Choć soja jest ważnym punktem w diecie wegetariańskiej to nie należy z nią jednak przesadzać. Warto więc stosować ją naprzemiennie z jajkami, warzywami i owocami. Tym samym dodatkowo uzupełnisz braki białek i węglowodanów.

Restauracje wegetariańskie

Kolejnym, dość istotnym punktem w tej diecie są przyprawy. To właśnie one nadają każdej potrawie oryginalny, wyrazisty smak. Nie zapominają o tym także restauracje wegetariańskie Mokotów – w dzielnicy w Warszawie. Te miejsca doskonale zdają sobie sprawę nie tylko z właściwości zdrowotnych jakie ta dieta ma spełniać, ale i jej urozmaicenia. By zjeść nie tylko zdrowo, ale i smacznie. Jeśli chodzi o dania to kreatywnych pomysłów nie brakuje. Wielbiciele makaronów mogą zdecydować się np. na makaron ze szpinakiem, lub kurkami. Ci co tęsknią za fast foodowymi akcentami mogą zjeść frytki z cukinii, lub wrapy z tortilli z hummusem, grillowaną cukinią i pomidorem. Lubisz zupy? Mamy dla Ciebie propozycje zupy soczewicowej z batatami i mlekiem kokosowym, oraz zupę pieczarkową z grzankami z pesto i mozzarellą. Na zimny bufet propozycja sałatki z pomidorów, zielonych oliwek i cebuli.

By: NaDiecie