Informacje i porady o dietach

Najczęstsze problemy ze snem u kobiet w ciąży

Najczęstsze problemy ze snem u kobiet w ciąży

Sen dla każdego człowieka jest niezwykle ważnym elementem decydującym o jego zdrowiu, o jego dobrym samopoczuciu. W sposób szczególny jednakże należy tutaj mówić o znaczeniu snu w odniesieniu do kobiet w ciąży. W ich przypadku przecież dobry odpoczynek, właściwy sen ma podwójne znaczenie.

Tymczasem o ile w pierwszym trymestrze zazwyczaj nie ma żadnych problemów z uzyskaniem dobrej jakości snu, to w drugim, a tym bardziej w trzecim trymestrze ciąży owe problemy występują. Ma to swoje uzasadnienie w zachodzących zmianach hormonalnych oraz  z rosnącym brzuszkiem młodej mamy. Mowa jest o dyskomforcie, o poszukiwaniu właściwej pozycji do spania, o przewracaniu się z boku na bok.

Dlaczego tak trudno zasnąć w czasie ciąży?

Skoro wcześniej kobieta nie miała problemu z tym, aby zasnąć, to, dlaczego w ciąży owa sytuacja ulega zmianie? Powodów ku temu jest, co najmniej kilka. Na pewno należy wskazać na:

  • – zakłócenia w gospodarce hormonalnej, które powodują brak uczucia senności,
  • – ciążący brzuszek,
  • ból pleców, kręgosłupa,
  • – niepokoje, lęki

Owe przyczyny powodują ciągłe napięcie, nerwowość, co ma bezpośrednie przełożenie właśnie na kłopoty z zaśnięciem. Ponadto na trudności w zasypianiu wpływ może mieć ucisk na pęcherz moczowy, przez co kobieta musi znacznie częściej udawać się do ubikacji, a jej sen jest przerywany kilka razy w ciągu nocy. Można także zetknąć się z intensywnymi ruchami dziecka, które powodują, że kobieta w nocy się budzi, nie może zasnąć. Dziecko staje się spokojniejsze dopiero w momencie, gdy kobieta jest bardziej aktywna, a więc zasadniczo następuje to dopiero w ciągu dnia.

Sposoby na dobry sen

Problemy z zasypianiem dotykają niemalże każdej kobiety w ciąży. W niektórych przypadkach mowa jest o większym nasileniu owych problemów, w innych przypadkach ów problem może nie mieć dużego wpływu na codzienność i funkcjonowanie kobiety w ciąży. Niemniej jednak istotnym elementem jest znać sposoby poradzenia sobie z bezsennością w ciąży. Do takich sposobów na pewno należy zaliczyć:

  • – spożywanie kolacji na około 2 do 3 godzin przed planowanym zaśnięciem,
  • – ograniczenie spożywania dużej ilości płynów,
  • – stosowanie środków ziołowych, które uspokajają, ale nie szkodzą,
  • – stosowanie odpowiedniej twardości materaca oraz odpowiednich poduszek medycznych dla kobiet w ciąży

Istotnym elementem jest to, że trudności w zasypianiu mogą w sposób szczególny dotykać te kobiety, które przed ciążą miały do czynienia z nadwagą. W ciąży mogą one odczuwać trudności w oddychaniu. Tym samym ważne jest to, aby dbać o siebie nie tylko w samej ciąży, ale przez cały czas. Trudności ze snem mogą nastąpić w większym lub mniejszym nasileniu, ale każda kobieta musi się z nimi liczyć.

Jednym z kluczowych elementów zapobiegających problemowi jest zastosowanie specjalistycznych poduszek dla kobiet w ciąży, które mają odpowiednie atesty i pozwalają uzyskać większy komfort snu. Bynajmniej na pewno żadna kobieta nie powinna bagatelizować swoich problemów z zasypianiem, gdyż wpływają one także na rozwój dziecka.

By: NaDiecie