Informacje i porady o dietach

Zioła wspomagające odchudzanie

ziola

Odchudzające zioła to rośliny, które zawierają substancje, które mają wpływ na nasz metabolizm. Bardzo często zioła te mają wpływ na obniżanie cholesterolu. Można wymieniać bardzo wiele gatunków ziół, które samoczynnie wpływają na naszą przemianę, przyśpieszając metabolizm, a także pozytywnie działają na pokarmowy przewód. Odchudzające zioła bardzo pomagając w walce, którą toczy niejeden człowiek, a jest nią nadwaga, a co ważne bez efektu jojo. Naczynia krwionośne są odtłuszczane, nasze łaknienie jest pomniejszane oraz mają wpływ na nasz apetyt. Ułatwiają nam również załatwić nasze potrzeby fizjologiczne związane z wypróżnianiem się.

Zioła znane od wieków

Człowiekowi od bardzo dawna znane są te wyjątkowe własności jakie posiadają zioła. Już między innymi w starożytnej Babilonii cenione były: nagietek, rumianek czy piołun. Należy pamiętać, że zioła są jedynie dodatkiem, który nam pomaga i wspomaga w walce, którą toczymy z nadwagą. Bez żadnej aktywności fizycznej oraz diety nie możemy liczyć na widoczne rezultaty naszego odchudzania. Na wszystko potrzeba czasu i w tym przypadku również, także powinniśmy podać sobie rękę z „cierpliwością”, bo będzie potrzebna. U nas w Polsce można liczyć na wiele gatunków roślin, wykazując przy tym swoje lecznicze właściwości. Jednak nieliczne z nich, patrząc na ich chemiczny skład wykorzystywane są jako suplement diety i przy tym wspomagają redukować tłuszczową tkankę.

Mniszek pospolity

Pośród ziół, które wspomagają trawienie jest między innymi pospolity mniszek. Zwiększa wydzielanie żołądkowego soku, pobudza czynności wątroby oraz pomaga trawić pokarmy. Znanym i często wykorzystywanym ziołem w kuchni jest bazylia – świeża bądź suszona. Dzięki niej nasz poziom cholesterolu jest regulowany, jak również poprawia trawienie białka i tłuszczu. Następnym ziołem, które jest stosowane w dietetyce to rozmaryn, który również często gości w niejednej kuchni. Także ułatwia trawienie, polepsza krążenie naszej krwi oraz wzmaga apetyt. Przy trawieniu pokarmów tłustych można zastosować tymianek. A łopian wspomaga w usuwaniu z naszego organizmu produktów zbędnych dla przemiany materii. Warto tutaj wspomnieć o ziołach, które rosną w naszych rejonach, a większość ludzi uważa je za chwasty.

Krwawnik i fiołek

Oprócz wcześniej wspomnianych ziół o naszą dobrą przemianę, a także układ pokarmowy zadbają między innymi: krwawnik pospolity, mniszek lekarski czy fiołek trójbarwny. Ten ostatni wymieniony czyli fiołek trójbarwny ma działania moczopędne i poprawia naszą przemianę. Pospolity krwawnik jak sama nazwa wskazuje ma do czynienia z krwią. Kiedyś był wykorzystywany  jako środek, który zatrzymywał krwawienia. Należy także pamiętać o tym, że wzmaga wydzielenie trawiennych soków, czyli także wspomaga naszą przemianę i przyswajanie pokarmów. Także mniszek pospolity wspomaga przemianę materii, a z jego liści możemy stworzyć zdrową sałatkę. Wszystkie wspomniane wyżej zioła, na pierwszym miejscu regulują procesy trawienne, pomagają również w nieżytach, obniżają jak zachodzi taka potrzeba cholesterol, oczyszczają z toksyn organizm, wspomagają naszą przemianę. Lecz ważną rzecz trzeba zapamiętać, że zioła tylko pomagają w odchudzanie, a nie odchudzają.

By: Aneta R.