Informacje i porady o dietach

Jaka poduszka dla trzylatka?

Jaka poduszka dla trzylatka?

Poduszka to element, który powinien zapewnić wygodę snu. Jednakże nie w każdym przypadku zaleca się jej stosowanie. Bezwzględnie bowiem nie należy poduszki dawać do kołyski noworodkowi, nie należy jej dawać do łóżeczka dzieciom w wieku do lat dwóch. Z uwagi na to, że takie dziecko nie ma jeszcze w pełni wykształconej umiejętności sprawnego obracania się z brzuszka na plecy, na boki, istnieje ryzyko, że mogłoby się ono udusić mając twarz skierowaną w stronę miękkiej poduszki. W wieku co najmniej dwa lata jak najbardziej można zastosować poduszkę w łóżeczku dziecka.

Kryteria wyboru poduszki dla trzylatka

Trzylatek jak najbardziej może i powinien spać na poduszce. Jednakże dobrym wyborem na pewno nie będzie jakakolwiek poduszka. W tym względzie istotne jest sięgnięcie po poduszkę o właściwych parametrach. Należy brać pod uwagę takie elementy jak:

  • – rozmiar poduszki
  • – kształt poduszki
  • – wypełnienie poduszki

Trzy lata to wiek, w którym mamy do czynienia z intensywnym rozwojem dziecka. Bardzo istotne jest zatem, aby głowa dziecka była w trakcie snu ułożona na odpowiedniej twardości podłożu, we właściwej pozycji. Tym samym abyśmy mieli do czynienia z właściwym podparcie głowy, z właściwym podparciem odcinka szyjnego kręgosłupa. Zastosowanie poduszki o niewłaściwych parametrach, które nie zapewniają tego odpowiedniego podparcia powoduje skrzywienia kręgosłupa, ból pleców już od najmłodszych lat. Tym samym jest to błąd, który skutkuje problemami zdrowotnymi.

Właściwy kształt, rozmiar oraz wypełnienie

Właściwa poduszka dla trzylatka powinna nie być zbyt duża ani też nie powinna być zbyt miękka. Jednocześnie też nie powinna ona odznaczać się zbyt dużą twardością. Stosunkowo szybko po naciśnięciu na jej środku, powinna ona wracać do swojego pierwotnego kształtu. Jeśli mówimy o wypełnieniu takiej poduszki, to zaleca się poliester. Jest to wypełnienie sztuczne, ale dzięki temu nie istnieje żadne ryzyko związane z reakcją alergiczną. Oczywiście można również postawić na wypełnienie naturalne, ale w tym względzie warto jest zastosować bawełnę, która jest materiałem oddychającym, materiałem w pełni bezpiecznym.

Ortopedyczna poduszka dla trzylatka

Zaleca się stosowanie w przypadku dzieci w wieku lat trzech specjalistycznych poduszek ortopedycznych. Dlaczego? Jest to produkt, który zapewnia właściwe podparcie kręgosłupa szyjnego. Jest to produkt z wypełnieniem ze specjalistycznej pianki termoplastycznej pozwalającej odciążyć kręgosłup, pozwalającej na takie jego ułożenie, w którym nie mamy do czynienia z jakimikolwiek napięciami mięśniowymi oraz uciskiem na rdzeń kręgowy. Istotne jest jednakże to, aby nie stosować tańszych podróbek, które de facto nie odznaczają się żadną skutecznością.

Aby mieć pewność skuteczności działania poduszki ortopedycznej, warto sięgać po produkty dostępne w sklepach medycznych i opatrzone stosownym certyfikatem. W tym miejscu można równocześnie liczyć na profesjonalne doradztwo w zakresie doboru odpowiedniego modelu poduszki ortopedycznej.

Zobacz również artykuł: jaka poduszka dla dwulatka?

By: NaDiecie