Schorzenie, o którym niegdyś można było mówić tylko i wyłącznie w odniesieniu do osób nieco starszych, dzisiaj dotyka nawet osoby młode. Zwyrodnienie stawów to coraz poważniejszy problem, który z powodzeniem można określić problemem całego społeczeństwa. Choroba zwyrodnieniowa nie jest czymś, co za moment przeminie. Jest to choroba, która musi być leczona i która może powodować nawet unieruchomienie danej osoby.
Spis treści:
Czym jest zwyrodnienie stawów?
Zwyrodnienie stawów jest schorzeniem, w którym mamy do czynienia z bardzo nasilonym bólem jak również mamy do czynienia z ograniczeniem ruchomości stawów. Tak naprawdę początek owej choroby jest banalny i niewinny, a dalekosiężne skutki mogą zakończyć się kalectwem danej osoby. Zwyrodnienie stawów to początkowo tylko uszkodzenie części chrzęstnych w stawach, ale to uszkodzenie stale będzie postępować jeśli nie zastosuje się odpowiedniego leczenia. Choroba zwyrodnieniowa początkowo objawia się pojawieniem trzasków, strzykań w stawach, bólem podczas obciążenia. Zwyrodnienie stawów to schorzenie, które najczęściej dotyka osoby starsze, pozbawione dużej ilości ruchu. Niestety współczesny tryb życia sprawia, że coraz częściej chorują także osoby młode.
Objawy choroby
Początkowo objawy mogą pojawiać się w trakcie wysiłku, ale w dalszej fazie choroby będziemy mieli do czynienia z pojawianiem się dolegliwości bólowych również z stanie spoczynku. Można zetknąć się także z takim objawem, jakim jest sztywność stawów. Mówiąc o tym zjawisku, należy także wskazać na przyczyny jego powstawania. W tym względzie mowa jest zarówno o przyczynach pierwotnych, których źródło nie jest znane i określone, a poza tym również można mówić o przyczynach wtórnych. W tym względzie można wskazać na pewne nieprawidłowości w budowie stawów, na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne, które mogą nastąpić jak również na inne choroby.
Przykładem może być chociażby reumatoidalne zapalenie stawów czy też cukrzyca. Mówiąc o leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, należy wskazać zarówno na metody farmakologiczne jak i na metody niefarmakologiczne. W obu przypadkach mowa jest o bardzo istotnych metodach mających wpływ na rozwój tej choroby czy też na jej zahamowanie. Jeśli mówimy o metodach niefarmakologicznych, to zaliczyć do nich należy chociażby próby odciążenia stawów, należy zaliczyć utrzymywanie prawidłowej masy ciała, należy wskazać na fizjoterapię. Farmakologiczne metody walki ze zwyrodnieniem stawów to oczywiście przyjmowanie określonych leków, w tym również leków steroidalnych. Poza tym w pewnych przypadkach czymś koniecznym staje się zastosowanie chirurgicznej interwencji. Są to jednak przypadki bardzo zaawansowanego postępu zwyrodnienia stawów, z którymi przecież nie zawsze mamy do czynienia.