Niewydolność oddechowa jest bardzo groźnym dla zdrowia i życia człowieka zjawiskiem. Brak możliwości uzyskania właściwego komfortu oddechu na co dzień wiąże się nie tylko z pewnym dyskomfortem, ale stanowi określone niebezpieczeństwo. Niewydolność oddechowa towarzyszyć może wielu innym chorobom lub wystąpić oddzielnie. Brak pomocy w sytuacji jej wystąpienia prowadzi do tego, że człowiek umiera. Jakie są podstawowe objawy jak również i skutki wystąpienia niewydolności oddechowej?
Spis treści:
Koronowirus a niewydolność oddechowa
Wiąże się ją obecnie w dużej mierze z wystąpieniem koronawirusa, aczkolwiek nie jest to zjawisko, które należy łączyć tylko i wyłącznie z tym czynnikiem. Oczywiście na pierwszy rzut należy wskazać na wystąpienie duszności, na wystąpienie problemów z oddychaniem. Nie jest to jednakże jedyny objaw, nie jest to jedyny skutek niewydolności oddechowej. Jeśli bowiem dochodzi do braku możliwości dostarczenia organizmowi właściwej mu dawki tlenu, dochodzi również do upośledzenia funkcji narządów wewnętrznych, w tym mowa jest zarówno o sercu jak i o mózgu.
Niedotlenienie mózgu
Niedotlenienie mózgu tymczasem jest zjawiskiem bardzo groźnym, które często kończy się zgonem pacjenta. Niewydolność oddechowa nie musi być ostra, a tym samym nie musi skutkować tym, aby od razu konieczne było podawanie tlenu. Tak naprawdę człowiek może nie zdawać sobie sprawy ze swojego stanu, z tego, że ma do czynienia właśnie z niewydolnością oddechową. Objawem, który może na to wskazywać, ale który wcale nie musi zapalić w głowie człowieka ostrzegawczej lampki, chociażby obniżenie koncentracji. Nawet mimo tego, że człowiek poświęci więcej czasu na sen, regenerację i na odpoczynek, owe problemy z koncentracją będą się pojawiać. Bardzo znaczącym symptomem, na który trzeba wskazać, jest znacznie obniżona tolerancja wysiłku fizycznego. Człowiek znacznie szybciej doznaje zadyszki, nawet przy codziennych, banalnych czynnościach, przy wchodzeniu po schodach, przy czymś co dotychczas nie wywoływało żadnych problemów. To nie wszystkie symptomy, które mogą towarzyszyć człowiekowi przy wystąpieniu niewydolności oddechowej. Ta bardzo często powoduje dosyć spore kłopoty z zasypianiem. Do tego dochodzi obniżenie apetytu, dochodzi wystąpienie sinienia na skórze, a w skrajnych przypadkach zagrażających życiu oczywiście może dojść do wystąpienia utraty przytomności. Dlatego też jakiekolwiek objawy niewydolności oddechowej, które się powtarzają, które nie ustępują i które wcale nie muszą być bardzo mocne, powinny być konsultowane z lekarzem.
Czy niewydolność jest groźna?
Niewydolność oddechowa to zjawisko, nad którym obecnie pochylamy się nieco częściej, bardziej się go obawiamy, a ma to wszystko związek z obecną pandemią koronawirusa. Niemniej jednak jakiekolwiek choroby związane z układem oddechowym człowieka mogą właśnie prowadzić do wystąpienia owej niewydolności oddechowej. W najgorszym przypadku dochodzi do ostrej jej postaci, która stanowi bardzo poważne zagrożenie zdrowia oraz życia człowieka i w której wystąpieniu należy podejmować zdecydowane kroki mające na celu ratowanie tego życia.