Informacje i porady o dietach

Zumba – trening i zabawa

W ostatnich latach zyskała ogromną popularność. Nic dziwnego. Na jednej sali bowiem mogą ćwiczyć różne pokolenia. Wystarczy dobrać odpowiednią choreografie. Zumba – bo o niej mowa powstała z pewnego rodzaju przypadku, jednak jest dowodem na to, że niespodzianki zyskują największą sławę. My postanowiliśmy wiec powiedzieć o tej formie aktywności fizycznej nieco więcej.

Zumba – co to jest?

Zumba inaczej określana jest jako połączenie elementów fitness z tańcami latynoamerykańskimi. W jej skład wchodzą m.in. elementy: samby, mambo, salsy, hip – hopu, merenque, mambo, Bolliwood, sztuk walki, tańca brzucha, czy aerobiku. Same ćwiczenia opierają się na prostej choreografii ułożonej przez instruktora. Zumba może być doskonałym sposobem dla osób, którzy chcą pozbyć się kilku zbędnych kilogramów. Często odchudzanie wiąże się ze zmianami wielu nawyków o czym więcej można przeczytać tutaj.

Krótka historia zumby

Jak już wyżej zostało wspomniane, początki zumby są dość przypadkowe. Sięgają początku lat 90-tych kiedy to kolumbijski tancerz i choreograf Alberto Perez chcąc poprowadzić zajęcia fitness zorientował się, że zapomniał płyt z muzyką do ćwiczeń. W zamian postanowił wziąć z samochodu płyty z ulubionymi, latynoamerykańskimi utworami. Nie mając konkretnego pomysłu na trening kazał ćwiczącym improwizować. Efekty całkowicie go zaskoczyły. Od tamtej pory treningi przeprowadzał tylko w takiej formie. Zumba szybko zyskała popularność nie tylko w całej Kolumbii, ale i na świecie.

Zumba – rodzaje

Ogromna popularność zumby spowodowała, że zaczęto ją dzielić na kilka rodzajów.

Zumba Basic – to ogólna forma zumby, uważana za najbardziej uniwersalną. Opiera się na prostej choreografii ze wspomnianymi wcześniej elementami tanecznymi.

Zumba Tonic –dla osób mających większą wytrzymałość fizyczną. Ten rodzaj zumby skupia się na kształtowaniu sylwetki ciała. W niektórych ćwiczeniach korzysta się z ciężarków.

Zumba gold – skierowana do osób starszych. W związku z tym zarówno same treningi, jak i częstotliwość jest bardziej łagodna, gdzie zaleca się odpowiednie przerwy. Dzięki takim treningom jednak osoby starsze poprawiają swoją kondycje, oraz pozytywnie wpływają na układ oddechowy, czy układ krążenia.

Zumba Kids – przeciwnie, dla najmłodszych. Dzięki temu rodzajowi zumby Twoja pociecha zyska m.in. poczucie rytmu.

Aqua zumba – czyli ćwiczenia, choreografie pod wodą. W ostatnim czasie Aqua zumba zyskała ogromną popularność o czym mogą świadczyć chociażby organizowane aqua maratony zumby.

By: Anna D.