Informacje i porady o dietach

Wiek a zapotrzebowanie na sen

Sen – wszyscy wiemy jak bardzo jest nam potrzebny, by prawidłowo funkcjonować. Zdrowy sen jest potrzebny w każdym wieku, jednak jak mawia przysłowie „każdy wiek ma swoje prawa”. W przypadku snu powiedzenie to zdaje się mieć podwójne znaczenie bowiem każda grupa wiekowa charakteryzuje się innym zapotrzebowaniem na sen. Zatem ile każdy z nas potrzebuje snu w ciągu doby?

Dzieci, a dorośli – czy są duże różnice?

Oczywiście najwięcej godzin snu potrzebują noworodki i niemowlaki, gdzie zalecana ilość snu wynosi nawet do 17 godzin na dobę. Nieco mniej potrzebują już dzieci w wieku przedszkolnym. Tu ilość zmniejsza się do 13 godzin na dobę. Dziecko w wieku szkolnym potrzebuje około 11 godzin na dobę. Ze względu na znaczący rozwój dość dużą ilość snu potrzebuje młodzież w wieku nastoletnim, bo aż 11 godzin na dobę. Dorosły człowiek potrzebuje około 8 godzin snu na dobę. Co ciekawe stosunkowo mało snu potrzebują osoby starsze, bo od 8, do nawet 5 godzin na dobę.

Zdrowy sen – każdy z nas go potrzebuje

O komfort w czasie snu należy dbać w każdym wieku. W przypadku zdrowego snu zarówno ważny jest wypoczynek, jak i prawidłowy rozwój, czy zdrowie naszego kręgosłupa. Często tradycyjne poduszki nie spełniają naszych wymagań. Warto wtedy sięgnąć po poduszki ortopedyczne, które swoje zdrowotne właściwości zawdzięczają piance z której są wykonane. Aby jednak spełniały swoją rolę muszą być odpowiednio dobrane. Więcej na ten temat można przeczytać tutaj.

Kolejną ważną kwestią jest aktywność fizyczna, która pomoże wyregulować nam zdrowy sen. Z wyjątkiem najmłodszych dzieci każdy z nas potrzebuje zdrowego ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu. Może to być jazda na rowerze, bieganie, czy zwykły spacer. Warto pamiętać też o zdrowej diecie w której nie zabraknie m.in. takich składników jak białko, węglowodany, czy błonnik.

By: Anna D.