Z punktu widzenia osoby, której dotknęła ta przypadłość, zapalenie zatok wiąże się w głównej mierze ze złym samopoczuciem. Można nawet powiedzieć, że owo samopoczucie jest po prostu fatalne. Z jednej strony podstawowym objawem zapalenia zatok jest bardzo uporczywy katar, aczkolwiek nie jest to jedyny symptom, który towarzyszy tej jednostce chorobowej. Zapalenie zatok nieodłącznie wiąże się również z uporczywym bólem głowy. Tak naprawdę to można mówić o zapaleniu zatok mającym bardzo zróżnicowane podłoże.
Spis treści:
Dlaczego dotyka nas zapalenie zatok?
Jednocześnie też warto mieć świadomość tego, na skutek czego może rozwinąć się ta jednostka chorobowa. Na pewno należy wskazać na infekcję bakteryjną, na infekcję wirusową oraz grzybiczą. Poza tym również odpowiedzialnym za wystąpienie zapalenia zatok może być niedoleczone przeziębienie jak również można tutaj wskazać na niedoleczone zęby, czyli na próchnicę. Zapalenie zatok należy skojarzyć z zapaleniem błony śluzowej nosa. Można mówić o zapaleniu jednej błony śluzowej, ale równocześnie też może dochodzić do zapalenia kilku błon śluzowych w ludzkim nosie.
Warto tutaj wskazać także na rolę, jaką odgrywają owe zatoki w ludzkim organizmie. Do ich podstawowych zadań należy na pewno oczyszczanie, nawilżanie oraz ogrzewanie powietrza, którym człowiek oddycha. Niedrożność kanalików, którymi przepuszczane jest powietrze, powoduje, że zatoki nie mogą spełniać swojej roli. Wytwarzany jest wówczas śluz, który następnie przekształca się w wydzieliną o charakterze ropnym. To właśnie ona staje się w tym momencie pożywką dla bakterii oraz dla wirusów.
Przewlekłe zapalenie zatok
Mamy także do czynienia z możliwością wystąpienia takiej choroby, jaką jest przewlekłe zapalenie zatok. Jego podstawową przyczyną, dla których się pojawia, są stale pojawiające się stany zapalne nosa oraz zatok przynosowych. W przypadku przewlekłego zapalenia zatok mamy do czynienia z naprzemiennym cofaniem się choroby oraz jej nasileniem. Poza tym bardzo charakterystycznym objawem wskazującym na wystąpienie przewlekłego zapalenia zatok jest chrząkanie.
Osoba chora cierpi na ból głowy oraz ma do czynienia z bólem gardła. W tym przypadku elementem koniecznym, jaki powinien zostać podjęty w terapii, jest sięgnięcie po antybiotyki. Te powinny być przyjmowane przez co najmniej trzy tygodnie. Jeśli mowa jest o najczęściej pojawiających się przyczynach wystąpienia zapalenia zatok przynosowych, to wynikają one z niewłaściwej higieny jamy ustnej. Bakterie wywołane przez próchnicę bardzo łatwo przedostają się bowiem do zatok przynosowych i tam właśnie wywołują powstanie ich zapalenia lub też powstanie przewlekłego zapalenia zatok.
Ta jednostka chorobowa nie jest możliwa do wyleczenia zwykłymi metodami, ale wymaga wizyty lekarskiej i podjęcia skomasowanych działań. Przede wszystkim należy wskazać na znalezienie przyczyny odpowiedzialnej za powstanie zapalenia zatok. W ten sposób będzie znacznie łatwiej podjąć właściwe leczenie i szybciej uzyskać ulgę w oddychaniu. Zapalenie zatok może być powodem poważniejszych problemów zdrowotnych.