Informacje i porady o dietach

Intensywne ćwiczenia, a gospodarka hormonalna

sport a hormony

Zasadniczo należy podkreślić, iż mamy w naszym kraju pewnego rodzaju modę na aktywność fizyczną. Ta może przybierać bardzo różne formy. Jednakże aktywność fizyczna to element, który ma pozytywny wpływ na różne aspekty ludzkiego zdrowia. Między innymi można i należy tutaj wskazać na bezpośrednią relację pomiędzy aktywnością fizyczną oraz gospodarką hormonalną.

Tkanka tłuszczowa i masa mięśniowa

Z jednej strony można wskazać na takie cele jak uszczuplenie tkanki tłuszczowej, na zwiększenie masy mięśniowej, ale to nie wszystko. Jeśli mowa jest o wysiłku fizycznym, to ma on bardzo duże znaczenie dla ograniczenia ludzkiego stresu. Ten z kolei, jeśli jest mocno nasilony, ma bardzo negatywny wpływ na gospodarkę hormonalną ludzkiego organizmu. Stres jest jednym z powodów tego, że dochodzi do pewnych zaburzeń hormonalnych. Jeśli mówimy o stosowaniu aktywności fizycznej i jej wpływowi na gospodarkę hormonalną, to bardzo ważne jest także stosowanie diety zbilansowanej, bogatej we wszelkie odżywcze składniki. Zaburzenia hormonalne mogą mieć bardzo różne podłoże. Nie można oczywiście mówić o ich usunięciu poprzez zastosowanie jakiejkolwiek aktywności fizycznej. To jest tylko i wyłącznie pewien element wspomagający. Tak naprawdę bowiem bardzo istotne jest to, aby w obliczu problemów z hormonami, wykonać stosowne badania poziomu poszczególnych hormonów oraz skonsultować się z endokrynologiem.

Poziom hormonów w organizmie a uprawianie sportu

Dzięki ustabilizowaniu poziomu hormonów znacznie łatwiej jest uzyskać założone cele treningowe. Jeśli bowiem ów poziom hormonów będzie znajdował się na właściwym poziomie to uzyskanie dobrej masy mięśniowej, spalenie tkanki tłuszczowej będzie nie tylko znacznie łatwiejsze, ale będzie po prostu możliwe. Tym samym aby zadbać o swoje hormony zwłaszcza w okresach, gdy dana osoba jest bardziej narażona na zmiany w poziomie hormonów. Aktywność fizyczna jest tym elementem, który powinien na stałe zagościć w codzienności każdego człowieka. Ma ona bardzo korzystny wpływ na wiele różnych aspektów związanych ze zdrowiem każdego człowieka.

By: Aneta R.