Informacje i porady o dietach

Wpływ wody na zdrowie człowieka

woda

Woda jest jednym z czterech żywiołów. Stanowiąc przeszło 70% powierzchni ziemi, góruje nad lądami. Jest śmiercionośnym, nieokiełznanym żywiołem. Wielu ludzi traci życie przez to, że jej nie doceniło i zaufało swoim umiejętnościom.

Chociaż woda jest niewątpliwym zagrożeniem dla człowieka, nie możemy bez niej żyć. Ludzkie ciało w 60-70% składa się właśnie z wody (w przypadku noworodka jest to aż 80%!). Nasz mózg również w znacznym ułamku (około 3/4) jest z niej zbudowany. Co powinniśmy wiedzieć na temat wody i jej działania w naszych organizmach? Jakie zagrożenia płyną z jej utraty, jakie korzyści z nawadniania ciała?

Odwodnienie organizmu

Odwodnienie organizmu jest dla człowieka zagrożeniem utraty zdrowia, a w skrajnych przypadkach nawet życia. Szczególnie niebezpieczne jest dla małych dzieci, które przy biegunce lub wymiotach bardzo szybko tracą wodę. Odwodnienie objawia się między innymi: suchością i spierzchnięciem ust, suchym językiem, utratą elastyczności skóry (po uszczypnięciu skóry na wierzchu dłoni, nie powraca ona szybko do stanu wyjściowego), zmniejszonym oddawaniem moczu i jego zgęstnieniem, zawrotami i bólem głowy.

W przypadku, gdy dojdzie do odwodnienia u dziecka, które nie chce przyjmować płynów doustnie, lub po wypiciu kilku łyków, razu je zwraca, należy niezwłocznie udać się do szpitalnego oddziału ratunkowego. Tam przy pomocy wlewów kroplowych płyny są uzupełniane, a maluch stale monitorowany.

Produkty spożywcze dzielimy na takie, które zawierają w swoim składzie wodę oraz takie, które ją wypłukują z organizmu. Do pierwszej grupy możemy zaliczyć: ogórka zielonego, arbuza, ananasa czy maliny. Na utratę wody wpływa z kolei uwielbiana przez większość ludzi kawa. Szczególnie narażeni na utratę wody jesteśmy latem, podczas upałów a także w czasie uprawiania sportu, kiedy mocno się pocimy.

Ile pić wody

Człowiek powinien wypijać dziennie około 2 litrów płynów, co przekłada się na 8 szklanek. To sporo. Nie od razu jesteśmy w stanie tyle wypijać, nawet w odstępach. Picia wody trzeba się nauczyć, wytrenować to. Najzdrowsza jest woda mineralna, ponieważ zawiera dodatkowo cenne dla organizmu minerały. Chcąc pić wodę kranową, warto zaopatrzyć się w dzbanek lub butelkę z filtrem, który wodę z zanieczyszczeniami zmienia w tą zdatną do picia. Producenci oferują także wody gazowane, smakujące inaczej niż ta niegazowana, dzięki zawartości dwutlenku węgla.

Przeciwieństwem odwodnienia jest zatrzymywanie wody w organizmie. Tego rodzaju zjawisko występuje często u kobiet w ciąży, ale także w przypadku stosowanie nieprawidłowej diety lub poważnych dolegliwości jak choroby nerek.

Nagromadzenie płynów objawia się opuchnięciem ciała: kostek, stóp, palców dłoni. Choremu towarzyszy uczucie obrzmienia i ciężkości. Na szczęście można w zdrowy sposób pozbyć się nadmiaru płynów z organizmu. Można tego dokonać – pijąc wodę! Dostarczając ją, sprawiamy, że nasz organizm nie ma już powodu do jej zatrzymywania.

Woda jest żywiołem, krążącym stale w przyrodzie i we wszystkich żywych organizmach. Warto wiedzieć o jej działaniu jak najwięcej i wykorzystywać tą wiedzę w trosce o zdrowie.

By: Aneta R.