Testosteron to jeden z najbardziej istotnych hormonów dla każdego mężczyzny. Niemniej jednak wytwarzany jest on również przez kobiecy organizm. W przypadku mężczyzn testosteron wytwarzany jest przez jądra. Jeśli natomiast chodzi o kobiety, to odpowiedzialnymi organami stają się jajniki, kora nadnerczy.
Spis treści:
Niewielka ilość testosteronu w ciąży
W trakcie ciąży niewielka ilość testosteronu może być także wytwarzana przez łożysko. Jest to hormon, który zarówno w odniesieniu do mężczyzn jak i do kobiet, jest bardzo istotny. W przypadku tych pierwszych mowa jest o znacznie większej roli testosteronu. Wszelkie nieprawidłowości w zakresie poziomu tego hormonu stają się dla każdego mężczyzny czymś niebezpiecznym. Jaka jest konkretna rola testosteronu w męskim organizmie? Odpowiada on za wiele różnych funkcji, w tym za inicjację seksualną, za rozwój męskich narządów płciowych, za podtrzymywanie właściwych funkcji seksualnych.
Czym jest testosteron
Testosteron jest hormonem, który odpowiada za produkcję spermy, za rozwój owłosienia, za właściwe ustawienie strun głosowych. To jednakże nie wszystko. Bardzo ważną rolą spełnianą przez testosteron jest skuteczny rozkład tkanki tłuszczowej, jest wpływ na funkcje anaboliczne w mięśniach, mowa jest także o wspomaganiu wzrostu kości długich, poprawa związana z czynnikami krzepnięcia, lipazy. To jeszcze nie wszystkie aspekty związane z produkcją testosteronu. Mowa jest o modulacji komórkowej, mowa jest o stymulacji erytropoetyny, mowa jest także o indukowaniu spadku cholesterolu. Dzienna dawka wytwarzanego przez męskie jądra testosteronu to około 4 do 7 mg. Wraz z upływem czasu, wraz z wiekiem jego ilość ulega zmniejszeniu. Warto również podkreślić, że ilość wytwarzanego testosteronu jest uzależniona od stanu zdrowia danej osoby oraz od jej stanu emocji. W wieku 25 do 30 lat w męskim organizmie mamy do czynienia z utrzymywaniem się bardzo wysokiego poziomu testosteronu. Później ta ilość ulega obniżeniu. Pomiędzy 20 i 80 rokiem życia ilość tego hormonu ulega zmniejszeniu niemalże o 50%. Na obniżenie poziomu testosteronu wpływa poziom życia, sposób odżywiania się, picie alkoholu oraz stosowanie innych używek. Mówi się, że testosteron to hormon męski. Zatem jaką on pełni rolę w organizmie kobiety i czy de facto jest on im niezbędny?
Jak najbardziej jest on przydatny także i kobietom. Zatem jaką rolę spełnia testosteron w kobiecym organizmie? Na pewno wpływa na poziom libido, na pewno wpływa na metabolizm tkanki kostnej jak również na codzienny nastrój. Oczywiście jeśli mamy do czynienia z nieprawidłowym poziomem testosteronu, to wówczas odbija się to na stanie zdrowia, na odczuwalnym stanie zdrowia. W takiej sytuacji oczywiście nie należy prowadzić żadnych działań na własną rękę. W takiej sytuacji jedynym właściwym rozwiązaniem jest skonsultowanie się z lekarzem specjalistą. Niski poziom testosteronu u mężczyzn to zjawisko nabierania kobiecych kształtów, zmniejszenie jąder, zanikanie owłosienia. Zbyt wysoki poziom to zazwyczaj nadmierne owłosienie, problemy emocjonalne, nadpobudliwość.