Informacje i porady o dietach

Dobrze dobrana dieta to nie tylko doskonałe samopoczucie, ale także zdrowie. Jeżeli chcemy uniknąć wielu mniej lub bardziej groźnych chorób powinniśmy zastanowić się jak ułożyć nasze codzienne menu, aby spełniało oczekiwania, jakich wymaga nasz organizm. Należy, więc zapoznać się z podstawowymi zasadami żywienia, aby nie dopuścić do powstania niedoborów witamin i minerałów w organizmie.

  • Najważniejsza jest różnorodność

Niezwykle istotnym elementem w naszej diecie jest różnorodność posiłków. Trzeba pamiętać, że im więcej produktów spożywamy i nie są one monotonne wówczas dostarczamy do naszego organizmu odpowiednie substancje, dzięki którym zachowuje on odporność a tym samym unikamy nawet w okresach jesieni i zimy wielu chorób. Nie możemy, więc stosować diety, która prowadzi nas do niedoborów, albowiem nawet produkty uzupełniające typu suplementy nie są wstanie uzupełnić ich.

  • Niewielka ilość tłuszczów

Jeśli chcemy, aby nasza dieta była zdrowa musimy starać się unikać nadmiernej ilości tłuszczów. Zamiast tłustych mięs sięgnijmy po ryby, zaś masło i smalec zastąpmy olejami roślinnymi. Należy mieć na uwadze, że niekorzystnie wpływają na nasz organizm także kwasy tłuszczowe trans. Znajdują się one w produktach typu fast food i prowadzą do powstania miażdżycy a także zmniejszają stężenie frakcji ochronnej HDL.

  • Dużo owoców i warzyw

Istotną rolę dla naszego organizmu odgrywają owoce i warzywa, ponieważ są one źródłem bardzo wielkiej ilości witamin oraz minerałów. Co więcej, w owocach i warzywach znajdują się także związki, którymi są polifenole, bioflawonoidy i które to odgrywają naprawdę wielką rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu. W owocach występuje także błonnik, jaki spełni ważną funkcję w regulacji gospodarki lipidowej. Błonnik obniża stężenia cholesterolu a także sprawia, że tłuszcze szybciej wydostają się z organizmu.

  • Pijmy wodę

Bardzo ważnym elementem diety jest woda, dlatego warto pić jej nawet dwa litry dziennie. Usuwa ona z organizmu szkodliwe substancje, poprawia przemianę materii, dlatego też jej funkcja jest wprost nieoceniona.

Odsyłam do ciekawego artykułu na temat odżywiania: http://www.kfd.pl/zasady-%C5%BCywienia-przyk%C5%82adowa-dieta-redukcyjna-260512.html/

By: Bartek M.