Informacje i porady o dietach

Włosy – co robić, aby były zdrowe i piękne?

włosy

Włosy i paznokcie mają ogromny wpływ na wygląd człowieka. Zarówno kobiety jak i mężczyźni w pierwszej kolejności zwracają uwagę na te dwa obszary, chcąc ocenić drugą osobę. Piękne i lśniące włosy oraz zadbane, zdrowe paznokcie są wizytówką dbającej o siebie osoby. To one jako pierwsze rzucają się w oczy na randce czy podczas rozmowy kwalifikacyjnej, czyli w sytuacjach, kiedy chcemy wypaść jak najlepiej. Warto zatem dołożyć wszelkiej staranności, aby uzyskać i utrzymać dobry stan kosmyków i płytki paznokciowej. Jak tego dokonać? Jakie choroby czyhają na te dwa obszary naszego ciała? Co robić, aby ich uniknąć lub skutecznie je wyleczyć?

Jak zadbać o włosy?

Zarówno panie jak i panowie marzą o gęstych, lśniących i mocnych włosach z telewizyjnych reklam. Kosmyki powinny pięknie się układać, bez konieczności stosowania wielu kosmetyków i urządzeń, szybko schnąć i nie sprawiać większych kłopotów. To marzenia, a jakie są realia? Wielu z nas, bez względu na wiek i płeć musi borykać się z problemami z włosami oraz skórą głowy. Jednym z nich jest uprzykrzający życie łupież. Choroba skóry głowy o której mowa, objawia się w postaci białych kropeczek na włosach, które są niczym innym jak złuszczonym naskórkiem powierzchni głowy.

Nadmierna ilość łoju

Towarzyszy jej nadmierna produkcja łoju, a co za tym idzie nasilone przetłuszczanie się włosów oraz świąd skóry. Chcąc pozbyć się problemu oraz zapobiec jego nawrotom, warto zainwestować w dobry szampon przeciwłupieżowy. Należy myć włosy regularnie, co nie znaczy, że codziennie. Zbyt częste mycie włosów też im nie służy. Każdy z nas wie, co ile dni powinien myć głowę, to indywidualna kwestia. Poza higieną skóry głowy, warto pamiętać o zdrowej diecie oraz ograniczeniu noszenia nakryć głowy. Brak dopływu powietrza do skóry może nasilać łupież, powstały z powodu grzybów – jednego z czynników odpowiedzialnych za rozwój tej choroby skóry.

Włosy suche i łamliwe

Innymi problemami, atakującymi nasze włosy, są suchość i łamliwość. Do głównych przyczyn złej kondycji włosów należy częste stylizowanie: suszenie gorącym strumieniem powietrza, kręcenie lokówką lub prostowanie prostownicą, używanie mocnych lakierów, gum lub żeli do włosów. Również chodzenie spać z mokrymi kosmykami sprawia, że łamią się i wypadają. Mimo, że włosy są martwym tworem, wymagają sporo uwagi i delikatności. Do ich pielęgnacji należy używać właściwych, najlepiej naturalnych kosmetyków. Unikać lub przynajmniej ograniczyć stylizacje oraz mocne wiązanie gumką w ciasny węzeł. Również długość pukli ma znaczenie. O długie włosy trudniej zadbać. Ich końcówki często się rozdwajają. Aby temu zapobiec, należy co około dwa miesiące przycinać same końce włosów. Pozbędziemy się nieestetycznych rozdwojeń. Kosmyki będą wyglądać na zdrowe i zadbane.

Do uprzykrzających życie, wcale nie rzadkich problemów z włosami i skórą głowy należą pasożyty. Słowo „wsza” sprawia, że wzdrygamy się z obrzydzeniem, choć nie możemy wykluczyć, że ten mały pasożyt nie zagnieździ się na głowie kogoś z naszej rodziny. Grupę ryzyka stanowią dzieci. Bawiąc się w grupach, bez zachowania dystansu łatwo mogą złapać tą nieprzyjemną chorobę. Na szczęście w aptekach można dostać różnego rodzaju preparaty na walkę z wszami i gnidami, takie jak: szampony, żele czy odżywki do stosowania po leczeniu, w celu zapobiegania nawrotom.

By: Aneta R.