Informacje i porady o dietach

Jakie zioła są dobre na sen i zasypianie?

Jakie zioła są dobre na sen i zasypianie?

Bezsenność jest poważnym problemem, z którym borykają się nie tylko osoby starsze. Tak naprawdę zjawisko to dotyczy osób coraz młodszych. Brak odpowiedniej jakości snu jak również odpowiedniej ilości przespanych godzin ma bezpośrednie przełożenie na ludzkie zdrowie. Tym samym nie sprowadza się tylko i wyłącznie do elementu niewyspania. Aby móc wspomóc się w walce o lepszy sen, o lepszą jakość snu, dobrze jest sięgnąć po określone produkty. Chodzi mianowicie o wspomaganie ziołami i produktami na bazie ziół.

Zioła, które pomagają na problemy ze snem

Zielnik w domowej apteczce powinien zawsze zawierać elementy pozwalające szybciej zasnąć i poprawić jakość snu. Bezsenność może być bowiem wywołana stresem, napięciem emocjonalnym, a to może zdarzyć się w każdym momencie. Poza tym również długie godziny spędzane przed telewizorem czy też objadanie się bezpośrednio przed snem to złe nawyki mocno wpływające na jakość snu. Tych złych nawyków należy się wystrzegać, a poza tym właśnie warto jest sięgać po dobrej jakości skuteczne zioła. Do tych ziół na pewno można zaliczyć:

  • – melisę
  • – lawendę
  • – chmiel
  • – kozłek lekarski

Melisa jest chyba najpopularniejszym z ziół mających działanie uspokajające. To zioło należy przygotować w formie naparu, który następnie należy wypić. Napar z melisy ma nieco cytrynowy aromat, który wykazuje działanie uspokajające nerwy, kojąco wpływające na ośrodkowy układ nerwowy. Obecność olejków eterycznych oraz flawonoidów sprawia, że dodatkowo mamy do czynienia z działaniem rozkurczowym i rozluźniającym. Efektem tego łatwiej i szybciej można zasnąć jak również cieszyć się lepszej jakości snem.

Kolejnym z ziół jest lawenda. Lawenda jest ziołem, które można umieścić w pokoju w specjalnym woreczku, ale także można z niej przygotować napar do wypicia. Lawenda zawiera w sobie olejki eteryczne, flawonoidy i kwasy fenolowe. Mamy do czynienia z działaniem rozkurczowym oraz działaniem uspokajającym.

Chmiel, a w zasadzie to szyszki chmielowe posiadają działanie uspokajające oraz pomagają w szybszym zasypianiu. W szyszkach chmielu mamy do czynienia z obecnością olejków eterycznych oraz żywicy. W porównaniu z wcześniej wymienionymi ziołami, chmiel ma pewną przewagę. Nie tylko pozwala znacznie szybciej zasnąć, ale ponadto również pozwala na uzyskanie znacznie głębszego snu, co oczywiście jest elementem przez wielu pożądanym.

Kozłek lekarski jako ostatnie z polecanych ziół na sen to produkt, który zawiera w sobie triterpeny, olejki eteryczne, flawonoidy oraz aminokwasy. Kozłek lekarski wykazuje działanie uspokajające, łagodzi stres, napięcia nerwowe, a tym samym również znacząco ułatwia zasypianie.

Problemy ze snem, z jego jakością, z samym zaśnięciem odciskają bardzo mocne piętno na zdrowiu człowieka. Tym samym jeśli pojawią się owe problemy, to nie należy ich bagatelizować, ale szybko sięgnąć po to, co okazuje się być bardzo skuteczne, a przy tym wszystkim także bezpieczne. Mowa oczywiście o ziołach, o produktach ziołowych, wśród których można wymienić zarówno napary ziołowe jak i tabletki na bazie tych ziół.

By: NaDiecie