Sezon na liczne owoce, które idealnie będą się komponować w deserach, napojach, plackach, drożdżówkach, konfiturach i wielu innych jest w pełni. Czereśnie są bombą witamin oraz soli mineralnych. W 80% składają się z wody. Jako pierwsi, o właściwościach tych niesamowitych owoców, dowiedzieli się mieszkańcy gór Kaukazu oraz Turcji. Stamtąd też pochodzą.
Czereśnie w medycynie
Dawniej, w medycynie ludowej, wywary z liści kwiatów stosowało się podczas chorób wątroby oraz przy zaburzeniach pracy serca. Ze zmiażdżonych pestek wytwarzano olejek, który miał działanie rozkurczające. Czereśnie zawierają cyjanidynę. Wpływa ona na blokowanie bólu spowodowanego kryształkami kwasu moczowego u osób, które cierpią na artretyzm. Witamina B, którą również posiadają, wpływa pozytywnie na leczenie tej choroby. Jest więc idealnym „wspomagaczem” dla osób zmagających się z opuchnięciami oraz zniekształceniami stawów. Warto jednak jeść te owoce, gdyż będą w stanie zniwelować szansę na wystąpienie tej choroby oraz związanych z nią dolegliwości.
Czereśnie a potas
Potas, który zawierają, pomaga usunąć z naszego organizmu nadmiar soli. Dzięki temu ma dobroczynny wpływ na pracę naszego serca. Reguluje również przepływ ciśnienia tętniczego. Czereśnie, poza wyżej wymienionymi witaminami oraz solami mineralnymi, zawierają kwercetynę. Odpowiada ona za zmniejszenie przepuszczalności naczyń krwionośnych. Reguluje także stężenie cholesterolu w surowicy krwi. Czereśnie zawierają dużą ilość jodu, który wzmaga pracę hormonów tarczycy oraz reguluje przemianę materii.