Sporty ekstremalne to takie sporty, które uprawiane są z większym ryzykiem niż inne dyscypliny sportowe. Człowiek, który z nich korzysta posiada ponadprzeciętne fizyczne zdolności bądź psychiczne oraz posiada odpowiednie przygotowanie. Nie ma szans, aby do niektórych sportów podejść z marszu. Dlatego też istnieje wiele kontuzji z braku doświadczenia oraz przygotowania.
Spis treści:
Definicja sportu
Według Słownika Języka Polskiego definicja jednoznacznie podkreśla, że są to sporty uprawiane w warunkach bardzo trudnych. Do takich sportów można zaliczyć między innymi: balonotniarstwo, Bungee Jumping, skoki spadochronowe, lotniarstwo, spacery na linie, wolne skoki z samolotu, skoki oraz loty narciarskie, surfing, jazda wodna boso, kajakarstwo górskie, wyścigi łodzi motorowych, snowboard, rajdy przygodowe. Można wyliczyć jeszcze wiele innych. Każdy sport tak naprawdę wiąże się z tym, że może spowodować jakąś kontuzję, nie mówiąc o czymś gorszym.
Ryzyko sportów ekstremalnych
Podczas uprawiania sportów ekstremalnych dochodziło do licznych złamań, uszkodzeń twarzy a nawet śmierci ludzi. Na przykład – narciarstwo to sport, przy którym skoczkowie odnoszą wiele kontuzji związanych ze swoim ciałem, między innymi siniaki. W skrajnych przypadkach jest to śmierć, lecz zazwyczaj są to kontuzję związane z ich kolanami. Snowboardziści to osoby, które praktycznie są w obliczu najwyższego ryzyka, jeśli chodzi o obrażenia takie jak: złamania, otarcia czy wstrząsy mózgu. Patrząc na badania, wynika z nim, że narciarz jest trzykrotnie mniej narażony podczas jednej godziny na wszelkie urazy niż snowboardzista.
Sport a niepełnosprawność
Uprawianie sportu przez osoby niepełnosprawne inaczej nazywany jest sportem adaptacyjnym bądź parasportem. Niepełnosprawni zawodnicy korzystają z dyscyplin sportowych z adaptacją sprzętu i zasad adekwatnych do danego stopnia ograniczenia sprawności ruchowej. Rozgrywki między takimi osobami zazwyczaj oparte są na standardowych, istniejących już przepisach i dyscyplinach, czasami modyfikowanymi na potrzeby niepełnosprawnych zawodników. Dlatego też tworzone są różne paraolimpiady, imprezy sportowe specjalnie stworzone właśnie dla osób niepełnosprawnych.
Paraolimpiady sportowe
Organizowanie paraolimpiad odbywa się od 1960 roku, co cztery lata. Osoby niepełnosprawne uprawiają różne dyscypliny sportowe takie jak: podnoszenie ciężarów, uprawiają szermierkę, wioślarstwo, łucznictwo, strzelectwo, judo, para – badminton, kolarstwo, pływają, tańczą, grają w rugby, piłkę nożną, piłkę koszykową oraz szachy. Jest to dla nich pewien rodzaj rehabilitacji oraz forma atrakcyjna aktywności, dzięki której się realizują. Ważne jest, aby każdy niepełnosprawny wybrał dziedzinę dla siebie, która będzie ich interesować i którą nie będzie dla nich przymusem, ale pasją. Musi być również dostosowana do naszych możliwości. Jeżeli chodzi właśnie o sport, to spełnia on bardzo ważną rolę w ich życiu. Poza tym, że ważny jest dla nich pod względem zdrowotnym, to również daje im poczucie bycia akceptowanym przez innych. Dzięki sportom osoby niepełnosprawne mają możliwość wyjść z domu jak i otworzyć się możliwości, które na nich czekają.