Informacje i porady o dietach

Zakażenie niebezpieczne dla dzieci

sepsa

Co mówi nam termin posocznica? Zapewne nic. Lecz jeśliby użyć terminu sepsa, każdy człowiek z pewnością będzie wiedział, o co chodzi. Czym jest ta choroba? Co ją wywołuje? Jak ją leczyć? Sepsa u dzieci jest bardzo groźną, ogólnoustrojową reakcją zapalną, do której dochodzi na wskutek zakażenia organizmu. W wielu przypadkach może doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia, a nawet do śmierci. W sytuacji zakażenia ważnym jest, by jak najwcześniej rozpoznać jej objawy i wprowadzić odpowiednie leczenie.

Czym jest sepsa?

Sepsą samą w sobie, wbrew powszechnemu przekonaniu, nie możemy się zakazić. Jest ona ogólnoustrojową reakcją zapalną całego organizmu wywołaną przez zakażenie. Jeśli dojdzie do zakażenia najważniejszym jest reakcja i siła organizmu chorego, gdyż od tego zależy, czy dojdzie w dalszym ciągu do zagrożenia życia, czy też nie. Sepsa najczęściej powodowana jest  przez zakażenie bakteryjne, np. przez: meningokoki, pneumokoki, hemofilus influence typu B. Może być także wywoływana, lecz dużo rzadziej, przez pasożyty, wirusy oraz grzyby.

Największym zagrożeniem ze strony sepsy jest to, że działa i przenika niezwykle szybko, powodując niewydolność kolejnych organów. Mocno obniża ciśnienie krwi, dochodzi do niedotlenienia tkanek. Możemy znacznie zmniejszyć ryzyko sepsy poprzez szczepienia przeciwko bakteriom, szczególnie meningokokom typu C. Najbardziej zagrożone na rozwój choroby są dzieci do 2. Roku życia, należy więc zaszczepić malucha już w pierwszych tygodniach. Harmonogram szczepień zależy od wieku dziecka, a także rodzaju szczepionki, trzeba, więc sprawę omówić z lekarzem. Im młodsze dziecko, tym więcej dawek potrzebuje.

Zagrożenie ze strony sepsy

Posocznica zwana także sepsą to podstępna choroba, która jest odporna na działanie antybiotyków. Warto, więc znać jej podstawowe objawy:

  • Wysoka temperatura ciała
  • Tętno powyżej 90/min
  • Wysoka liczba białych krwinek w obrazie klinicznym

Z sepsą możemy mieć do czynienia, jeśli dojdzie do kontaktu bakterii z naszym systemem immunologicznym. Kluczem jest silna odporność, aby organizm mógł zahamować zakażenie i by nie doszło stanu zapalnego organizmu. Warto wiedzieć, że zakażenie sepsą objawia się przede wszystkim bólem i gorączką. Dodatkowo stan zapalny bardzo szybko obejmuje cały organizm, co sprawia, że należy niezwłocznie udać się do lekarza. Szybka reakcja nie tylko oszczędzi dziecku groźnych powikłań, ale czasem może wręcz uratować jego życie.

By: Aneta R.