Informacje i porady o dietach

Skutki siedzącego trybu życia i poduszki ortopedyczne do siedzenia

Siedzący tryb życia to styl, który aktualnie prowadzi większość z nas. Aktualnie siedzimy dużo – zarówno w pracy, jak i w domu. Niestety skutkiem są chociażby coraz młodsi pacjenci odwiedzający gabinety lekarskie skarżąc się na dolegliwości związane z kręgosłupem, w tym na wady postawy.  W odpowiedzi na ten problem na rynku pojawiły się poduszki ortopedyczne do siedzenia. Zanim jednak opowiemy o ich rodzajach, krótko o tym jakie skutki niesie siedzący tryb życia.

Otyłość to początek

Siedzący tryb życia prowadzi przede wszystkim do problemów z nadwagą, która nierzadko prowadzi do chorób serca, układy krążenia, a także nadciśnienia. Mając problem z dodatkowymi kilogramami zwiększamy też ryzyko cukrzycy. Siedzący styl życia jest również ogromnym obciążeniem dla naszych nóg, gdzie często powoduje powstawanie żylaków. Częściej musimy zmagać się z cellulitem, czy hemoroidami. Siedzący tryb życia źle wpływa również na układ trawienny, czego dowodem mogą być często pojawiające się zaparcia. Przede wszystkim jednak pojawiają się bóle i uczucie sztywności w okolicach pleców, szyi, czy karku. Tym samym częściej zapadamy na trudne do wyleczenia schorzenia kręgosłupa.  Krótko mówiąc – siedzący styl życia osłabia nie tylko wydajność, ale i odporność całego organizmu.

Poduszki ortopedyczne do siedzenia i ich rodzaje

Poduszki ortopedyczne do siedzenia w ostatnim czasie cieszą się na rynku dużym zaufaniem zarówno jako forma profilaktyki, jak i dodatkowy element rehabilitacji. Nie mniej jednak wyróżniamy ich poszczególne rodzaje do których zaliczyć można m.in.

Kliny lędźwiowe – skierowane przede wszystkim do zawodowych kierowców. Podpierają odcinek lędźwiowy kręgosłupa, jednocześnie odciążając go i zapobiegając dolegliwościom bólowym.

Dyski sensomotoryczne – wspierające dynamiczne siedzenie. Odciążają plecy. Dzięki nim mięśnie, mimo pozycji siedzącej nie ulegają zastygnięciu. Ponadto pomagają kontrolować ciężar ciała przy zmianie pozycji. Utrzymują również sylwetkę ciała w prawidłowej pozycji. Dyski sensomotoryczne służą zarówno do siedzenia, jak i ćwiczeń, dlatego też nie zaleca się siedzenia na nich dłużej, niż 4 godziny w celu nieprzetrenowania organizmu.

Gumowe poduszki do siedzenia – często potocznie określane jako jeżyki. Charakteryzują się bowiem wystającymi, gumowym, wypustkami. Tego typu poduszki sprawdzają się w przypadku wielu schorzeń kręgosłupa.

Poduszki ergonomiczne – wymuszające prawidłową postawę kręgosłupa względem miednicy, czy ud. Sprawdzają się więc np. w czasie intensywnego wzrostu.

By: Anna D.