Informacje i porady o dietach

Poduszki ortopedyczne – dla zdrowego kręgosłupa

Dyskopatia, skolioza, kifoza, czy innego rodzaju zwyrodnienia kręgosłupa… Powodów takich problemów może być wiele. Uwarunkowania genetyczne, przeciążenia, zła dieta, stres, czy przemęczenie… Jeśli chodzi o ostatni z wymienionych czynników to trzeba przyznać – dziś coraz trudniej zadbać nam o odpowiednią jakość naszego snu. Niestety szybko jego niedobór odbija się na zdrowiu kręgosłupa. Warto więc nie tylko skutecznie radzić sobie z problemem, ale działać profilaktycznie. Przyjrzyjmy się zatem bliżej poduszkom ortopedycznym, które w ostatnim czasie cieszą się dużym zaufaniem.

Dla wsparcia kręgosłupa

Poduszki ortopedyczne pozwalają na zachowanie naturalnej krzywizny kręgosłupa bez względu na ułożenie ciała w czasie snu. Tym samym odciąża nasze plecy, szyje, i kark, dzięki czemu rano budzimy się bez bóli, gotowi do działania. Poduszki redukują napięcie mięśni co gwarantuje zdrowy, spokojny sen. Są bardzo wygodne.

Pianki i ich właściwości

Swoje zdrowotne cechy poduszki ortopedyczne zawdzięczają piance z której są wykonane. Poduszki ortopedyczne służą jako forma profilaktyki. Często jednak zalecane są przez specjalistów jako dodatkowy element rehabilitacji. Wśród kilku rodzajów pianek dostępnych na rynku do tych najczęściej stosowanych zalicza się piankę termoplastyczną (inaczej visco elastic, pianka memory, lub pianka z pamięcią). Tego typu pianki skierowane są do osób mających problem ze schorzeniami kręgosłupa, w tym odczuwający bóle w okolicach pleców, szyi i karku. Pianka gwarantuje pełne podparcie głowy z równomiernym rozłożeniem sił nacisku na poduszkę. Dopasowuje się też do temepratury i ułożenia ciała w czasie snu. W przypadku rehabilitacyjnego działania poduszek należy pamiętać, że same nie są w stanie zwalczyć problemu, a jedynie załagodzić jego objawy. Inny typ pianki to pianka poliuretanowa, która idealna jest dla profilaktyki, nie wymaga dopasowania do kształtu szyi, doskonale zachowuje jednak wentylacje.

 

By: Anna D.