Informacje i porady o dietach

Samodzielne zbieranie ziół

zbieranie ziół

Zioła mają nam bardzo wiele pozytywnego do zaproponowania. To właśnie w nich, to właśnie w produktach naturalnych tkwi siła naszego zdrowia, ale nie każdy z tego faktu korzysta. Oczywiście pozytywnie działające na zdrowie zioła możemy zakupić w sklepach zielarskich, możemy kupić w aptekach. Niemniej jednak, jeśli ktoś chce mieć większą frajdę, jeśli ktoś ma zacięcie do tego, aby samodzielnie zbierać zioła, a poza tym również zna miejsca, w których poszczególne zioła rosną, to jak najbardziej warto jest z tej możliwości skorzystać. Istotnym elementem jest to, aby wiedzieć, w jaki sposób zbierać owe zioła.

Zasady zbierania ziół

W tym miejscu możemy podać kilka zasad, zwrócić uwagę na kilka aspektów związanych ze zbieraniem ziół. Aby móc w pełni korzystać z dobrodziejstwa danej rośliny, należy mieć wiedzę na temat okresu jej kwitnięcia. To właśnie w tym czasie zioła są najbardziej korzystne, to właśnie z takich ziół przygotowuje się napary. Bardzo ważne jest to, aby zioła były zbierane w czystym, ekologicznym otoczeniu, a tym samym, aby owa okolica była oddalona od zgiełku miast, od ruchliwych ulic oraz samochodów. Najlepszą porą na zbieranie ziół jest lato, ponieważ to w tym okresie mamy do czynienia z kwitnięciem wielu z  nich. Należy pamiętać, że jeśli zbieramy kwiaty różnych roślin, to należy je zbierać na początku okresu ich kwitnięcia. Później zasadniczo ich wartość będzie obniżona, a czasem nawet mogą one dla nas, dla naszego zdrowia okazać się bezużyteczne.

Liczy się wiedza

Oczywiście bardzo ważnym elementem jest posiadanie stosownej wiedzy odnoszącej się do poszczególnych roślin, do poszczególnych ziół. Bez owej wiedzy nie możemy zbierać jakichkolwiek roślin, ponieważ nie mamy pewności odnoszącej się do tego czy to, co zbieramy, faktycznie jest właściwą dla nas rośliną. W pewnych przypadkach możemy bowiem dokonać pomyłki i z łąki zebrać to, co tak naprawdę nie jest tą rośliną, o którą nam chodzi. W ten sposób możemy także zebrać coś, co tak naprawdę może nam zaszkodzić, co jest toksyczne, co jest trujące.

By: Aneta R.