Informacje i porady o dietach

Kolka nerkowa

kolka nerkowa

Mówiąc o kolce nerkowej, w głównej mierze wskażemy na to, co jest najbardziej dla człowieka nieprzyjemne, co jest najbardziej widocznym objawem. W momencie, gdy człowieka dotyka bowiem kolka nerkowa, mamy do czynienia z bardzo silnym bólem. Początkowym objawem może być nasilone parcie na pęcherz moczowy przy jednoczesnym braku możliwości całkowitego jego opróżnienia.

Dlaczego występuje kolka nerkowa?

Wynika to z niczego innego jak z braku drożności przewodów moczowych. Ma to miejsce na skutek tego, że dochodzi właśnie do osadzania się w nerkach i w owych przewodach piasku oraz kamieni nerkowych. W kolce nerkowej bardzo ważnym elementem jest na pewno właściwa diagnoza, która jest możliwa do postawienia na podstawie badania USG. W momencie pojawienia się silnego bólu, należy oczywiście podać leki przeciwrozkurczowe oraz przeciwbólowe. W pewnej części przypadków konieczna jest hospitalizacja. Kolka nerkowa wymaga określonego działania. W większości przypadków kamieni nerkowych, tudzież złogów piasku można pozbyć się stosując środki farmakologiczne. Jednakże nie zawsze jest to w pełni skuteczne. W niektórych przypadkach bowiem czymś koniecznym okazuje się być zastosowanie zabiegu chirurgicznego. W tym przypadku bardzo dobrze sprawdza się oczywiście powiedzenie, iż lepiej jest zapobiegać niż leczyć. Kolki nerkowej można uniknąć pijąc zalecaną, nieco zwiększoną ilość płynów każdego dnia. Mowa oczywiście w głównej mierze o herbatkach oraz o wodzie niegazowanej.

Jak uniknąć kolki?

Unikanie stresu jak i poświęcenie większej ilości czasu na spacery także może mieć zbawienny wpływ na możliwość uniknięcia nieprzyjemności związanych z wystąpieniem kolki nerkowej. Każdy, kto miał z nią do czynienia, wie doskonale, że jest to bardzo nieprzyjemne. Dlatego też osoby, których to dotknęło, zasadniczo stosują się do zdrowych zasad profilaktyki w kolce nerkowej. Tak naprawdę bowiem bardzo niewiele potrzeba do tego, aby tych przykrych sytuacji móc uniknąć, chociaż na co dzień o tymże aspekcie często nie pamiętamy, a jest on dla nas bardzo ważny.

By: Aneta R.