Informacje i porady o dietach

Refluks-jak skutecznie go pokonać?

refluks

Refluks jest jednym z objawów ze strony układu pokarmowego, który na pewno nie może się kojarzyć dobrze. Refluks może dawać bardzo różnorodne objawy, aczkolwiek najczęściej jest on kojarzony ze zgagą. Pieczenie w okolicach przełyku oraz w samym przełyku to nie jedyne symptomy tego, że możemy mieć do czynienia właśnie z owym refluksem. W niektórych przypadkach bowiem można także mieć do czynienia z dosyć nietypowymi objawami. Mogą niepokoić, ale niektóre z nich mogą wcale nie wskazywać na to, że ktoś ma do czynienia z refluksem.

Czym jest refluks?

Choroba refluksowa przełyku wynika z jednego zasadniczego powodu. Mianowicie następuje ona na skutek cofnięcia się kwaśnej treści żołądka do przełyku. Może tym samym powodować pewne podrażnienie oraz inne skutki. Cofanie się treści żołądkowej ma związek z tym, że nieprawidłowo działa dolny zwieracz żołądka i tym samym owe treści nie są hamowane. Refluks jest zjawiskiem uciążliwym, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to choroba, która bezwzględnie powinna być leczona. Jak już wspomniano, refluks jest chorobą, która przede wszystkim objawia się pojawieniem się zgagi. Poza zgagą, osoba cierpiąca na refluks może mieć także do czynienia z pojawieniem się innego rodzaju dolegliwości. Mowa jest chociażby o kaszlu, który jest najczęstszym z owych nietypowych objawów refluksu. Objawy te nie należą do przyjemnych, utrudniają codzienne funkcjonowanie, ponieważ obniżają poziom naszego samopoczucia, a także zakłócają sen, albowiem utrzymuje się nieprzyjemne odczuwanie zgagi.

Objawy refluksu

Określa się go mianem zespołu kaszlowego. Bierze się to z faktu, iż treść żołądkowa dostająca się do przełyku powoduje jego podrażnienie, a tym samym mowa jest o dolegliwościach w postaci kaszlu. Ów kaszel jeśli trwa przez długi czas, może stać się powodem wystąpienia zapalenia krtani. Najczęściej poza zgagą pojawiająca się dolegliwość towarzysząca refluksowi przełykowemu jest kaszel, ale nie jest to jedyna możliwość, jaka może się pojawić. Jednocześnie też możemy mieć do czynienia z pojawieniem się ślinotoku, który zazwyczaj pojawia się w trakcie spożywania posiłków. Idźmy dalej. To, na co zwraca wiele osób, to możliwość pojawienia się próchnicy. Kwaśna treść żołądka jest tym elementem, który negatywnie wpływa na szkliwo zębów zwiększając zakres próchnicy, powodując, że będzie ona szybciej postępować. Pozostaje jeszcze jeden kluczowy element.

Konsekwencje refluksu

Refluks żołądkowy zasadniczo jest związany z przykrym zapachem wydobywającym się z ust. Można również mówić o bardziej nietypowych objawach refluksu przełykowego, do których można zaliczyć chociażby ból w klatce piersiowej, jak uczucie zatkanego nosa, jak nocne chrapanie czy też nieuzasadniona utrata wagi. Refluks sam w sobie jest zjawiskiem, które powinno być leczone niezależnie od stopnia jego nasilenia. Zjawisko to bowiem nie zniknie samoistnie, a tym samym jego objawy będą się stale nasilać i w pewnym momencie trudno będzie mówić o normalnym funkcjonowaniu w codzienności. Pierwsze objawy refluksu powinny skłonić do podjęcia działania.

By: Aneta R.