Informacje i porady o dietach

Ból zęba – jak go pokonać?

ból zęba

Ból zęba to jedna z tych dolegliwości, która dla wielu osób jest niczym koszmar senny. Ból zęba na pewno przeszkadza i tak naprawdę wymaga udania się na wizytę do stomatologa nawet jeśli ten ból ustąpi po zażyciu środków doraźnych. Ból zęba wynika zasadniczo z zainfekowania okolic zębów, dziąseł, z pojawienia się w jamie ustnej stanu zapalnego. Bardzo ważne jest to, aby nie bagatelizować go ponieważ jeśli mamy do czynienia ze stanem zapalnym, to jednocześnie może dojść do zainfekowania zatok, mózgu, a także serca. Tym samym problemy owe mogą przerodzić się w bezpośrednie zagrożenie życia danej osoby.

Co stoi za bólem zęba?

Na pewno tych przyczyn może być bardzo wiele. Niemniej czymś podstawowym jest pojawiająca się próchnica. Z drugiej strony bardzo często można także mieć do czynienia ze zjawiskiem pęknięcia szkliwa na zębach. W takiej sytuacji ból zęba jest zjawiskiem, które wskazuje na konieczność podjęcia stosownych działań, czyli na umówienie się w gabinecie stomatologicznym. Jeśli mamy do czynienia z pęknięciem owego szkliwa, to jednocześnie też mamy do czynienia z wystąpieniem nadwrażliwości na kwaśne, gorące lub zimne posiłki i napoje. Bardzo ważne jest oczywiście to, aby problemów jamy ustnej nie lekceważyć, ale nie zawsze w danym momencie mamy możliwość, aby udać się na wizytę. W takiej sytuacji istotne jest to, aby wiedzieć jak zareagować, aby znać pewne sposoby na to by ów ból zęba móc uśmierzyć.

Środki bólowe czy inne sposoby?

Oczywiście można sięgnąć po środki przeciwbólowe na bazie paracetamolu, ale nie zawsze to okaże się wystarczające. Jeśli mamy bowiem do czynienia ze stanem zapalnym dziąseł, to dobrym sposobem na uniknięcie bólu jest wykonywanie płukanek z szałwii lub też z rumianku. Jeśli doskwiera nam większy ból zęba, to można wykorzystać bardzo popularną przyprawę, jaką są goździki. Wystarczy je po prostu włożyć do jamy ustnej i żuć przez dłuższy czas. Kolejnym ze sposobów na ból zęba, o ile mamy do czynienia z widocznym ubytkiem w zębinie, jest nasączenie wacika olejkiem kamforowym, olejkiem goździkowym, olejkiem jodłowym lub też kroplami walerianowymi. To zdecydowanie powinno pomóc w uśmierzeniu bólu. Są to sposoby na to, aby móc pozbyć się bólu zęba w danym momencie.

Niemniej jednak nie można bagatelizować owego zjawiska, ponieważ może ono prowadzić do powstania bardzo poważnych powikłań, do powstania nawet bezpośredniego zagrożenia zdrowia. Ból zęba jest czymś bardzo nieprzyjemnym i w momencie, w którym mamy z nim do czynienia, sięgamy po jakiekolwiek sposoby na to, aby jak najszybciej się tego bólu pozbyć. Czasem istnieje możliwość uśmierzenia bólu natychmiast, czasem problem nie jest bardzo poważny. Jednakże zawsze będzie to pewien sygnał do tego, aby udać się do lekarza, ponieważ ból zęba zasadniczo będzie się nasilał, a problem zdrowotny, który go wywołał, na pewno będzie się z czasem pogłębiał.

By: Aneta R.