Informacje i porady o dietach

Podstawowa rola białka

sport

Mówiąc o roli białka w naszym organizmie, możemy ów temat ugryźć z bardzo wielu stron. Tak naprawdę, bowiem białko odgrywa w naszym organizmie bardzo wiele ról i każda z nich jest bardzo istotna. My w tym miejscu chcemy jednakże wskazać na inny aspekt, na spojrzenie na rolę białka dla człowieka w nieco innym wymiarze. Białko samo z siebie nie jest dla nas niczym szczególnie istotnym. Tak naprawdę, bowiem nie chodzi tyle o białko, co raczej o zawarte w nim aminokwasy. To właśnie owe aminokwasy są tym składnikiem, który jest niezbędny dla każdego z nas, który musi być dostarczany do każdego ludzkiego organizmu bez wyjątku.

Aminokwasy

Aminokwasy to składniki, które nasz organizm w pewnym zakresie jest w stanie wytworzyć samodzielnie, ale na pewno nie można mówić o wszystkich znanych nam aminokwasach. Te, które nasz organizm jest w stanie wytworzyć samodzielnie, nazywane są aminokwasami endogennymi. Tymczasem jednak nasz organizm do prawidłowego funkcjonowania potrzebuje również aminokwasów egzogennych, a konkretnie rzecz ujmując można wskazać na osiem różnych aminokwasów egzogennych, za których dostarczenie do ludzkiego organizmu odpowiedzialne jest właśnie białko. Nie można jednak mówić, iż każdy pokarm zawierający białko, dostarcza nam wszystkich niezbędnych aminokwasów egzogennych.

Produkty pełne białka

Tutaj raczej należy wskazywać na produkty pełnobiałkowe i to na te produkty powinniśmy w głównej mierze zwrócić naszą uwagę. Między innymi możemy tutaj wyróżnić mięso, mleko oraz jego pochodne, możemy wskazać na soję. Jeśli chodzi o inne pokarmy zawierające białko, to możemy je tak skomponować, aby dostarczyć sobie wszystkich aminokwasów egzogennych. W ostatecznym rozrachunku chodzi, bowiem o to, aby wszystkie niezbędne aminokwasy rozgałęzione znalazły się w codziennej diecie każdego człowieka, aby były one do ludzkiego organizmu dostarczone, gdyż to gwarantuje nam odpowiedni poziom naszego zdrowia. Nie można tego tematu uniknąć, ponieważ aminokwasy dla każdego z nas są czymś niezbędnym, czymś koniecznym.

By: Bartek M.