Informacje i porady o dietach

Pielęgnacja chorego – najlepsze rozwiązania

łózka dla chorych

Niektóre schorzenia powodują, że dana osoba zostaje unieruchomiona. Tym samym zostaje umieszczona w specjalistycznym ośrodku leczniczym/rehabilitacyjnym, hospicjum lub też znajduje się w domu pod opieką kogoś z rodziny. Choroba taka wymaga jednak stałej opieki jak również i specjalistycznego sprzętu. Przede wszystkim mowa jest o zastosowaniu specjalistycznego łóżka dla chorych.

Osoby obłożnie chore wymagają specjalistycznej rehabilitacji, która może pomóc w powrocie do zdrowia lub też przynajmniej w tym, aby choroba nie postępowała. Pielęgnacja chorego wymaga tego, aby zastosować specjalistyczne łóżko rehabilitacyjne. Istnieje opcja jego wypożyczenia lub też jego zakupu. W większości przypadków jednakże wybiera się opcję wypożyczenia takiego łóżka.

Trzy opcje łóżek rehabilitacyjnych

Łóżka stosowane w odniesieniu do osób obłożnie chorych powinny spełniać określone wymagania. Powinny umożliwiać sprawną opiekę, zapobiegać odleżynom, ułatwiać codzienne funkcjonowanie danej osoby. Na rynku możemy zetknąć się z trzema podstawowymi rodzajami takich łóżek. Mowa jest tutaj o:

– łóżkach w klasie premium

– łóżkach w klasie standard

– łóżkach w klasie ekonomicznej

Łóżka klasy premium są sterowane w sposób elektryczny. Zazwyczaj mają one drewnianą obudowę. Odnosząc się do możliwości ich sterowania, wskażemy na cztery podstawowe funkcje. Istnieje możliwość podnoszenia ich na pewien zakres wysokości, regulowany jest kąt pochylenia zagłówka, regulowana jest pozycja nóg oraz możliwość jest uzyskania pozycji anty- Trendelenburga. Jest to pozycja bardzo pomocna w pierwszych fazach pionizacji osoby chorej. Do tego łóżko takie jest wyposażone również w drabinkę oraz barierki zapobiegające wypadnięciu osoby chorej.

Łóżka klasy standard to także łóżka elektryczne, w których również elementem podstawowym jest drewniana obudowa. Zakres dostępnych funkcji jest mniejszy i można tutaj wyróżnić możliwość podnoszenia łóżka w pewnym zakresie oraz regulację kąta nachylenia zagłówka. Ponadto tak jak w poprzednim modelu, tutaj także mamy do czynienia z wysięgnikiem oraz zabezpieczającymi barierkami.

Łóżka klasy ekonomicznej także są sterowane w sposób elektryczny. Zazwyczaj jednak mamy w nich do czynienia z metalową obudową. Najczęściej można się z nimi spotkać w szpitalach. Tak jak w przypadku poprzednich modeli, tak i tutaj mamy do czynienia z regulowaną wysokością oraz możliwością regulacji kąta nachylenia zagłówka. W tych modelach nogi łóżka dla chorych są regulowane w sposób manualny. Oczywiście i w tym modelu nie mogło zabraknąć takich elementów jak specjalny wysięgnik oraz ochronne barierki.

Łóżka rehabilitacyjne są tym produktem, który znacząco poprawia komfort osób obłożnie chorych, pomaga im lepiej funkcjonować, a w niektórych przypadkach pomaga także znacznie szybciej wrócić do zdrowia, przyspieszyć ich rehabilitację. Ponadto także mowa jest o znaczącym ułatwieniu dla osób zajmujących się opieką osób przewlekle chorych zarówno w domach, ośrodkach rehabilitacji jak i w szpitalach.

By: Aneta R.