Informacje i porady o dietach

Dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego

rehabilitacja

Różnego rodzaju choroby wymagają odpowiedniego leczenia jak i właściwych metod rehabilitacyjnych. Ze sprzętu rehabilitacyjnego można skorzystać w różnych ośrodkach zajmujących się tym zagadnieniem, ale jednocześnie też można dokonać jego zakupu lub też wypożyczenia. Każda z tych opcji będzie odpowiednią o ile oczywiście będzie ona dostosowana do indywidualnych wymagań.

Zakup sprzętu jest związany z pewnymi kosztami. Dlatego też wiele osób decyduje się na jego wypożyczenie. Jest to znacznie mniejsze obciążenie domowego budżetu. Niemniej jednak należy dokładnie przeanalizować, która z opcji będzie dla danej osoby bardziej korzystna. Mówiąc o kosztach odnoszących się do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego, należy podkreślić to, że istnieje możliwość uzyskania dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.

Jak uzyskać dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego?

Proces pozyskiwania dofinansowania do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego jest ściśle określony w przepisach prawa. Jakie zatem kroki należy poczynić, aby móc z takiej możliwości skorzystać? Tenże proces składa się z następujących kroków:

– uzyskanie zlecenia od lekarza prowadzącego. Tutaj należy wskazać na to, że zlecenie na dofinansowanie może wypisać tylko lekarz danej specjalizacji.

– wizyta w oddziale NFZ,

– uzyskanie zlecenia, które można zrealizować w dowolnym sklepie medycznym.

Dofinansowanie do zakupu sprzętu rehabilitacyjnego musi mieć swoje konkretne podstawy. Przepisy prawa dokładnie określają, który sprzęt można dofinansować w odniesieniu do konkretnych schorzeń. Warto także nadmienić, że dofinansowanie można uzyskać nie tylko ze środków NFZ, ale jednocześnie też istnieją inne instytucje dające taką możliwość. Można tutaj wskazać chociażby na PCPR czy też na PFRON.

Zasady związane z dofinansowaniem sprzętu rehabilitacyjnego

Istotnym elementem przed złożeniem wniosku o dofinansowanie do sprzętu rehabilitacyjnego jest zapoznanie się z dokładnymi zasadami owego dofinansowania. Istotnym elementem jest fakt, że określona kwota dofinansowania przysługuje danej osobie na określony czas, na określony czas. Pewne środki pomocowe przysługują się danej osobie okresowo, a inne natomiast są przyznawane jednorazowo na dany czas. Sprzęt rehabilitacyjny, który podlega dofinansowaniu to bardzo szeroki zakres urządzeń. Mowa jest o kulach łokciowych, balkonikach, łóżkach rehabilitacyjnych, ortezach, koncentratorach tlenu, wózkach inwalidzkich oraz wielu innych. Po pewnym czasie, który jest bardzo ściśle określony w przepisach, istnieje możliwość ponownego skorzystania z owego dofinansowania.

Zakup sprzętu rehabilitacyjnego to spory koszt, a tym samym nie każda osoba może sobie pozwolić na jego zakup. Możliwość skorzystania z dofinansowania jak również możliwość wypożyczenia sprzętu jest czymś, co znacząco ułatwia codzienność i tym samym daje danej osobie szansę na rehabilitowanie się, na poprawienie swojej codzienności w ciężkiej chorobie. Na stronie https://visamed.pl/ możemy zapoznać się z bardzo dobrą ofertą związaną ze sprzętem rehabilitacyjnym.

By: Aneta R.