Informacje i porady o dietach

Jak dbać o swój wzrok?

zdrowe oczy

Wzrok jest jednym z narządów zmysłu, który znacznie ułatwia nam funkcjonowanie w otaczającej nas rzeczywistości. Co prawda, da się żyć bez wzroku, jednak trzeba wówczas radzić sobie z licznymi barierami, czasem nie do przeskoczenia. Niemniej nauka i technika robi wszystko co w ich mocy, aby pomóc osobom, które niedowidzą, lub zupełnie utraciły wzrok.

Zdrowe oczy

Zdrowe oczy są cenne, dlatego należy o nie dbać, tym bardziej, że nie wymaga to skomplikowanych i kosztownych sposobów. Naszym oczom szkodzi wiele czynników, na które nie mamy wpływu. Jednak często szkodzimy sobie sami, czytając po nocach z nieodpowiednio oświetlonych pomieszczeniach, spędzając całe dnie przed ekranem komputera czy telewizora. Warto zatroszczyć się o to, aby w posieczeniach, w których przebywamy dominowało światło rozproszone. Zabronione jest wręcz siedzenie „z nosem” przed telewizorem. Odpowiednia odległość od ekranu jest w stanie zapewnić nam nie tylko komfort korzystania z takich urządzeń ale również zdrowe oczy. Zbyt bliskie siedzenie przed ekranem jest domeną dzieci, które zafascynowane oglądanym programem chcą dostrzec jak najwięcej szczegółów i być jak najbliżej ulubionych bohaterów.

Taka potrzeba powoduje mimowolne przysuwanie twarzy do monitora. Dlatego właśnie niezbędna jest kontrola dorosłych oraz ustalenie granic czasowych oglądania telewizji. Dorośli, którzy pracują przed komputerem powinni zadbać o minimum pięciominutowe przerwy. Poprawi to nie tylko komfort pracy ale również jej efektywność.

By: Aneta R.