Informacje i porady o dietach

Odchudzanie z rozwagą, a nie tylko z wagą

odchudzanie

Odmieniane na wszystkie możliwe sposoby. Pojęcie odchudzania jest jednym z tych, o których mówi się bardzo wiele. Czasem jednak więcej się o tym pojęciu mówi niż się go stosuje. Tymczasem istotą jest w tym względzie działać, a nie mówić. Odchudzanie to proces, a tym samym jest to element, który wymaga pewnego czasu, aby móc mówić o efektywności. Odchudzanie jest tym pojęciem, które w powszechnym znaczeniu może nam się kojarzyć ze smukłą sylwetką ciała, ale też bardzo często kojarzy się ono z niepowodzeniem, z ciągłymi próbami ponawiania. Nowy rok to taki szczególny czas, w którym wiele osób postanawia właśnie się odchudzać. Z jakim skutkiem?

Czym jest proces odchudzania?

W przypadku większości nie jest to efekt zadowalający, ale nie oznacza to wcale, że nikt nie uzyskuje tego, co pierwotnie sobie zamierzał. Odchudzanie to proces, to słowo, które powinno nam się kojarzyć z jeszcze jednym aspektem. Mowa jest mianowicie o zdrowiu człowieka. Nie można się oszukiwać myśląc, że schudniemy i będziemy zdrowi jeśli nie dostarczymy do naszego organizmu wszystkich niezbędnych składników odżywczych.

Na czym polega odchudzanie?

Odchudzanie nie polega na tym, aby odmawiać sobie jedzenia ani też nie polega na tym, aby się katować wysiłkiem ponad własne siły i możliwości. Mówiąc o odchudzaniu, musimy mówić o zdrowiu. Tylko zdrowy organizm jest w stanie poradzić sobie z nadmierną ilością tkanki tłuszczowej. Tylko zdrowy organizm będzie w stanie stracić określoną ilość kilogramów i ten stan utrzymać, a przy tym wszystkim nie upaść na zdrowiu. Oczywiście dwa elementarne składowe na sukces to dieta właściwa, zbilansowana dieta oraz aktywność fizyczna dopasowana w sposób indywidualny do każdej osoby.

Droga na skróty?

W skutecznym odchudzaniu nie ma żadnych dróg na skróty. Nie można nie odmawiać sobie przekąsek, nadmiernej ilości jedzenia, stosować jakieś suplementy diety na odchudzanie i cieszyć się dobrymi wynikami. Ktoś powie, że chory organizm również jest w stanie utracić dużą ilość kilogramów. Owszem, ale utrata wagi wynikająca z choroby tak naprawdę nie prowadzi do sukcesu, ale do tego, że człowiek traci siły. Po procesie leczenia – jeśli zakończy się on sukcesem – zazwyczaj człowiek powraca do swojej poprzedniej wagi. W procesie odchudzania nie chodzi o to, aby co rusz wchodzić na wagę i sprawdzać jej wahania. To droga do donikąd, która zazwyczaj kończy się zniechęceniem i zaniechaniem działań. Odchudzanie może być skuteczne w sytuacji, w której naszą dietę oprzemy o fachową wiedzę, którą zazwyczaj dysponuje dietetyk lub trener osobisty. Poza tym musimy mieć na względzie to, że każda osoba ma nieco odmienne uwarunkowania. Jeśli więc komuś udało się w przeciągu miesiąca utracić 4 kilogramy, to wcale nie oznacza, że ktoś inny też będzie mieć tak samo. Każdy człowiek jest swoistym indywiduum, a zatem do pojęcia i do procesu odchudzania, do procesu uzyskiwania zadowalającej sylwetki swojego ciała należy podejść właśnie w sposób indywidualny, aby nie czuć się zawiedzionym, że jakaś konkretna metoda okazuje się nie być dla nas wystarczająco skuteczną.

By: Aneta R.