Informacje i porady o dietach

Czy lewatywa pomaga w odchudzaniu?

Czy lewatywa pomaga w odchudzaniu?

Lewatywa może pomagać w odchudzaniu, jednak lekarze odradzają takie praktyki. Z samego założenia trudno uznać lewatywę za coś przyjemnego. Tenże zabieg bowiem zazwyczaj jest wykonywany przed operacją, a tym samym może kojarzyć się z pobytem w szpitalu. Można także mówić o lewatywie w kontekście występowania uporczywych zaparć. Wnioskując z tego, nie można mówić jakoby lewatywa miała by czymś pozytywnym, chociaż oczywiście może być czymś koniecznym.

Czym jest lewatywa?

Lewatywa jest bardzo prostym zabiegiem. Dlatego też niektóre osoby wykonują ją nawet w warunkach domowych. Zabieg ten polega na tym, iż wprowadzamy do otworu odbytniczego określoną ilość wody. Celem takiego zabiegu jest oczyszczenie jelit z zalegających tam produktów przemiany materii. Zabieg ten daje bardzo szybkie efekty i jest on bardzo skuteczny. Ze względu na bardzo szybkie rezultaty lewatywy, zabieg ten powinien być wykonywany bezpośrednio w łazience lub też w bardzo dużej jej bliskości. Wykonywanie lewatywy przed operacją chirurgiczną, przed jakimś zabiegiem jest uzasadnione koniecznością pozbycia się zawartości jelit, jest oczyszczenie jelit. Jednakże tak naprawdę jest to w ostatnim czasie również sposób na odchudzanie. Jest on szczególnie proklamowany przez niektórych celebrytów jako jeden ze skuteczniejszych sposobów na to, aby szybko pozbyć się nadmiaru kilogramów. Jednakże jest to nieco kontrowersyjne i niekoniecznie związane z bezpieczeństwem.

Lewatywa w kontekście odchudzania

Zabieg lewatywy może pomóc w pozbyciu się pewnej ilości kilogramów. Jednakże przez lekarzy, przez osoby zawodowo związane z dietetyką czy też z medycyną jest to odradzane. Dlaczego?

  • – lewatywa nie jest przyjemnym zabiegiem
  • – lewatywa jest zabiegiem powodującym zaniechanie prawidłowej pracy jelit
  • – lewatywa może spowodować odwodnienie organizmu oraz utratę potrzebnych elektrolitów
  • – lewatywa nie zastąpi odpowiedniej diety ani aktywności fizycznej

O ile w odniesieniu do tego pierwszego aspektu można powiedzieć, że ktoś po prostu na taką nieprzyjemność się skazuje, o tyle w kontekście prawidłowej pracy jelit nie jest to takie proste. Lewatywa powtarzana dosyć często spowoduje, że jelita przestaną prawidłowo pracować lub ich praca zostanie całkiem zaniechana. Aby móc potem powrócić do normalnej pracy jelit, konieczna będzie interwencja lekarska.

Szukamy szybkiego sposobu na to, aby schudnąć. Lewatywa jako taki sposób jest reklamowana i to powoduje, że stała się ona dosyć popularna nie tylko wśród celebrytów. Jednakże tak naprawdę nie ma naukowo potwierdzonych dowodów na to, że jest to sposób skuteczny w każdej sytuacji. Każdy ludzki organizm jest inny i tym samym w każdym przypadku skuteczność lewatywy może być zróżnicowana. W niektórych przypadkach może nie być wcale skuteczna. Dlatego jeśli ktoś bije się z myślami i ma w zamyśle podjąć się lewatywy, to powinien tę opcję skonsultować z lekarzem. Jakiekolwiek problemy z jelitami są jednoznacznym przeciwwskazaniem do stosowania lewatywy jako sposobu na odchudzanie. Lepiej jest postawić na zdrową dietę oraz zdrową aktywność fizyczną.

Zobacz również: Od kiedy poduszka ortopedyczna dla niemowląt?

By: NaDiecie