Informacje i porady o dietach

Ochrona przed kleszczami

kleszcze

Kleszcze to pajęczaki, których z roku na rok mamy coraz więcej. Rozbudowa miast, zajmowanie terenów podmiejskich sprawia, że pojawiają się one nie tylko na łąkach, przy lasach, ale po prostu w przydomowych ogródkach oraz w miejskich parkach. Kleszcze to bardzo groźne stworzenia, ponieważ przenoszą takie choroby jak odkleszczowe zapalenie mózgu oraz boreliozę. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z chorobą, która nie daje jednoznacznych objawów. Jest to bowiem choroba, która może rozwijać się bardzo długo nie dając przy tym żadnych oznak.

Atak na ciało i narządy

Może ponadto atakować bardzo różne narządy, w tym układ nerwowy czy też stawy. Z jednej strony powiemy, że tak zwany rumień wędrujący pojawiający się na skórze jest oznaką tego, że mamy do czynienia z zakażeniem boreliozą. Rumień ten nie występuje zawsze i tym samym jego brak wcale nie oznacza, że choroba ta nas nie dotyczy. Borelioza jest dosyć trudna do wyleczenia, a im później jest stwierdzona, tym trudniej i dłużej się ją leczy. W pewnych przypadkach jest ona śmiertelnym zagrożeniem i finalnie dana osoba umiera. Aby mieć pewność, że kleszcze nas nie ukąsiły i nie zaraziły którąś z chorób, należy po sezonie lub pod koniec sezonu wykonać odpowiednie badania laboratoryjne.

Ponadto należy zastosować odpowiednie działania profilaktyczne. Po wycieczce do parku, lasu, na łąkę, warto jest bardzo dokładnie zobaczyć, spenetrować swoje ciało w poszukiwaniu owych pajęczaków. Warto zaznaczyć, że kleszcze są bardzo cierpliwe i mogą przeżyć bez posiłku nawet dziesięć lat czekając na odpowiedniego żywiciela.

By: Aneta R.