Zwiększenie wagi ciała w ciąży jest czymś naturalnym. Jednakże, jeśli już w momencie zajścia w ciążę kobieta odznacza się nadwagą, to może mieć pewne dodatkowe problemy. Istotne jest to, że jeśli mamy do czynienia z prawidłową wagą, z prawidłowym wskaźnikiem BMI, to wówczas naturalne jest, że w ciąży kobieta przybierze na wadze w granicach 12 do 16 kilogramów.
Spis treści:
Kiedy możemy mówić o nadwadze w czasie ciąży?
Skoro i tak w czasie ciąży kobieta przybierze na wadze, to powstaje w tym miejscu pytanie o to, kiedy zaczyna się nadwaga, a kiedy jeszcze nie można o niej mówić? Istnieje zasada, iż kobieta w ciąży nie powinna przytyć więcej niż wynosi waga wód płodowych wraz z łożyskiem oraz samym płodem. Tym samym średnio możemy mówić o nadwadze w ciąży w momencie, gdy waga urośnie ponad 30 kilogramów w stosunku do tego, z czym mieliśmy do czynienia przed ciążą.
W ciąży zadbaj o siebie
Łatwo powiedzieć, ale znacznie trudniej to zrealizować. Jednakże, aby móc nie mówić o nadwadze w ciąży lub też aby móc się jej pozbyć, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Nie jest ich przestrzeganie z uwagi na to, że przecież apetyt w tym czasie rośnie, gospodarka hormonalna wariuje, a kobieta ma ochotę na różne „niezdrowe” przekąski oraz posiłki. Warto jednak skupić się na tym, aby spożywane posiłki nie dostarczały pustych kalorii, ale aby były bogate we wszelkie składniki odżywcze. W ten sposób nie tylko nie dojdzie do wystąpienia zjawiska nadwagi, ale przede wszystkim dziecko będzie w odpowiedni sposób odżywione.
W ciąży nie należy się przejadać. Poza tym również warto jest unikać podjadania. Nie należy w ciąży rozpoczynać kuracji odchudzających. Natomiast to właśnie w tym czasie jak najbardziej można nauczyć się pewnych nawyków zdrowego odżywiania.
Co spożywać w ciąży?
Aby móc mówić o właściwym odżywianiu własnego organizmu w ciąży jak również o właściwym odżywianiu dziecka, należy wdrożyć do posiłków bardzo konkretne produkty. Przede wszystkim w codziennej diecie powinny znaleźć się takie produkty jak:
- – ryby,
- – mięso zwierząt rzeźnych,
- – mleko wraz z produktami mlecznymi,
- – oleje roślinne,
- – żółtko jaj,
- – buraczki
W ten sposób możemy zapewnić sobie odpowiednią ilość różnych składników mineralnych oraz witamin. W codziennej diecie powinno ograniczyć się ilość spożywanych cukrów jak również należy w miarę możliwości wyeliminować sól. Jeśli mowa o napojach, to warto postawić na różnego rodzaju herbatki. Wskazane będą niektóre herbatki ziołowe oraz herbata zielona. Działa ona w sposób oczyszczający, a poza tym również wspomaga procesy trawienne. Tym samym ogranicza możliwość wystąpienia w trakcie ciąży zjawiska nadwagi.
Nadwaga może powodować pogorszenie się samopoczucia
Nadwaga w ciąży jest zjawiskiem, którego należy unikać nie tylko ze względu na pogorszenie się samopoczucia oraz samooceny kobiety. Istotnym elementem jest również uniknięcie innego rodzaju kłopotów zdrowotnych. Między innymi możemy tutaj mówić o zwiększeniu ryzyka wystąpienia poronienia, cukrzycy ciążowej, zakrzepów oraz zakażenia dróg moczowych. Tym samym nadwaga w ciąży nie sprowadza się tylko do postrzegania samej siebie, ale bezpośrednio wpływa na zdrowie kobiety ciężarnej oraz na zdrowie rozwijającego się dziecka.
Zadbanie o uniknięcie nadwagi w ciąży sprowadza się do restrykcyjnego przestrzegania kilku ważnych zasad. Chodzi o stosowanie racjonalnej diety, o unikanie tego, co powszechnie uważane jest za niezdrowe i co może właśnie powodować wystąpienie owej nadwagi. Do tego należy dodać aktywność fizyczną, która może nas wspomóc w dbałości o siebie.