Informacje i porady o dietach

Czynniki rozwoju nowotworu

nowotwory

Mimo, że w dobie koronawirusa nie mówi się wiele o innych schorzeniach, to jednakże one wciąż istnieją i wciąż też zbierają śmiertelne żniwo. Tak na pewno jest w odniesieniu do nowotworów To choroba, która bardzo często rozwija się bardzo podstępnie, często początkowo nie daje zbyt wielu objawów, aczkolwiek w niektórych przypadkach owe symptomy pojawiają się dosyć wcześnie.

Wysoka śmiertelność chorych

Nowotwory nadal zatem są bardzo groźne i powodują wysoką śmiertelność społeczeństwa. Jednakże trzeba także wskazać na to, że rozwojowi nowotworów można w dużej mierze zapobiec stosując proste, codzienne nawyki. Jakie zatem są czynniki rozwoju tej groźnej choroby, w jaki sposób można im zapobiegać, jak się chronić przed tą chorobą? Na pewno wszystkich czynników nie można uniknąć, ale wielu jak najbardziej tak.

Uwarunkowania genetyczne

Jednym z takich czynników rozwoju raka są uwarunkowania genetyczne. W tym względzie nie jesteśmy w stanie całkiem uchronić się przed zachorowaniem, ale mając pewną świadomość związaną z obciążeniem genetycznym, możemy częściej poddawać się badaniom kontrolnym. Do innych czynników rozwoju nowotworów, które nie są bezpośrednio związane z genetyką, można na pewno zaliczyć palenie papierosów, na pewno można wskazać na nadmierną masę ciała, na nadwagę, na otyłość, występowanie różnych wirusów, nadmierne spożycie alkoholu, częste korzystanie z usług solarium, nadmierne wystawianie swojego ciała na działanie promieni słonecznych oraz pewne czynniki, które bezpośrednio są związane z wykonywanym zawodem. Na pewno do tego ostatniego możemy zaliczyć pracę, w której mamy do czynienia z azbestem.

Palenie tytoniu a rak

Jeśli mówimy o paleniu papierosów, to w głównej mierze przyczynia się to do rozwoju nowotworów płuc, aczkolwiek nie tylko. Tak naprawdę bowiem palenie papierosów osłabia cały ludzki organizm i tym samym możemy mówić o większym zagrożeniu związanym z rozwojem różnych groźnych chorób, w tym nowotworów. Także otyłość i nadwaga sprzyja pojawianiu się nowotworów. To jaki jest styl naszego życia idzie w parze ze stanem naszego zdrowia. Z całą pewnością należy właściwie się odżywiać, aby uniknąć problemu zachorowania. Dzięki temu, że nie będziemy w nadmiernych ilościach spożywać cukru, pić napojów alkoholowych i innych wyrobów przetworzonych, w dużej mierze uchronimy się przed rakiem. Także aktywność fizyczna wspomaga nas w walce aby nie zachorować na nowotwór.

By: Aneta R.