Informacje i porady o dietach

Leczenie wrzodów żołądka

wrzody żołądka

Wrzody żołądka jak również i wrzody dwunastnicy to zjawisko, które nie tylko jest związane z silnym bólem, ale równocześnie też należy mówić o zjawisku bezpośrednio zagrażającym zdrowiu oraz życiu człowieka. Wrzody żołądka mogą pojawić się w każdym wieku, aczkolwiek jest to zjawisko, które dotyczy osób w średnim lub starszym wieku. Jak je rozpoznać? De facto ból żołądka czy też nawet popularne ściskanie w dołku wcale nie muszą oznaczać pojawienia się tych wrzodów.

Jak sprawdzić czy mamy wrzody?

Aby móc jednoznacznie stwierdzić obecność owych wrzodów, potrzebne jest wykonanie badania gastroskopii, które bynajmniej do przyjemnych na pewno nie należy. Ponadto również można wykonać szybki test na obecność helicobacterpylori. Test, który wykazał obecność owych bakterii, nie będzie jednakże jednoznacznie wskazywał także na wrzody. Istnieją pewne objawy, pewien  zbiór objawów, które jednak mogą wskazywać właśnie na obecność wrzodów żołądka.

Objawy wrzodów żołądka

Mowa jest tutaj o takich symptomach jak chociażby bóle brzucha pojawiające się po zjedzeniu czegokolwiek, jak wzdęcia, jak zgaga, brak apetytu jak również mogą pojawić się uporczywe zaparcia. W dalszym etapie można mieć także do czynienia z wymiotami oraz mdłościami. Szybka diagnoza wrzodów żołądka może prowadzić również do wdrożenia skutecznego leczenia. Owo leczenie na pewno wymaga sporej dawki cierpliwości, ale pozbycie się wrzodów żołądka na pewno leży w interesie osoby, która je ma. Skuteczne leczenie wrzodów żołądka zazwyczaj sprowadza się do zastosowania określonych leków. Są to odpowiednie antybiotyki lub też leki określane mianem blokerów pompy protonowej. Te drugie są lekami, które blokują wydzielanie soków żołądkowych niemalże całkowicie. Taka metoda jest skuteczna w 90% przypadków wystąpienia wrzodów żołądka. Owe pozostałe 10% to niestety, ale konieczność usunięcia wrzodów żołądka metodą operacyjną.

Skuteczna kuracja

W skutecznej kuracji ważne jest nie tylko to, aby podawać antybiotyki, ale także to, aby ową terapię przeprowadzić całkiem do końca. Zaprzestanie podawania antybiotyków w momencie, w którym ustąpią dolegliwości bólowe jest jednym z poważniejszych błędów osób borykających się z wrzodami. Odstawienie leków przed końcem kuracji po prostu zawsze zakończy się powrotem wrzodów oraz nawrotem dolegliwości, w tym tych bólowych. Wrzody mogą pojawić się nie tylko na skutek pojawienia się wspomnianych bakterii, ale także na skutek stresu, na skutek pewnego obciążenia genetycznego, a więc tych przyczyn występowania może być znacznie więcej.

Czy wrzody żołądka mogą nawracać?

Niestety bardzo trudno jest całkowicie, raz na zawsze pozbyć się wrzodów żołądka. Niektórzy twierdzą nawet, że jest to wręcz niemożliwe. Tym samym musimy nastawić się na to, że wrzody będą nam towarzyszyć już do końca życia. Oczywiście jesteśmy wstanie zmniejszyć objawy wrzodów, jednakże musimy zdawać sobie sprawę, że w każdej niemal chwili mogą one powrócić. Zatem musimy już zawsze dbać o dobre odżywianie, a także specjalistycznie ułożoną dietę. Powinniśmy zadbać aby było w niej mało produktów tłustych, konserwowanych, mniej kawy, oraz alkoholu. Walcząc z wrzodami nie powinniśmy także palić papierosów, ponieważ drażnią one w dużym stopniu nasz żołądek.

By: Aneta R.