Informacje i porady o dietach

Leczenie depresji

depresja

Depresja jest chorobą, która w dobie współczesnej stała się bardzo „popularna”. Odporność psychiczna społeczeństw, zwłaszcza tych wysoko rozwiniętych jest coraz niższa. Światowa Organizacja Zdrowia alarmuje, więc, że to zjawisko nie może być lekceważone. Problem tkwi jednakże w tym, że wielu ludzi nie dostrzega problemu, a wiele po prostu nie chce się do niego przyznać.

Obniżenie nastroju

Oczywiście nie każde obniżenie nastroju wiąże się z depresją, ale na pewno nie można bagatelizować długo utrzymującego się złego nastroju, myśli samobójczych, braku radości na co dzień. Depresja dotyczy w głównej mierze społeczeństw w krajach wysoko rozwiniętych. Odosobnienie, pośpiech i stres to elementy, które w bardzo dużym stopniu wpływają na rozwój tego zjawiska. Leczenie depresji powinno przede wszystkim rozpocząć się od postawienia właściwej diagnozy. Elementem nieodłącznym w owym leczeniu jest stosowanie specjalnych leków zwanych antydepresantami. Bez ich wdrożenia nie można mówić o skutecznej terapii.

Tym samym leczenie depresji na pewno nie można ograniczać do rozmów z psychologiem, nie można jej z tym rytuałem utożsamiać. To choroba psychiczna, która może mieć bardzo zróżnicowane podłoże, nie jest łatwa do rozpoznania, a jej leczenie na pewno nie jest szybkie. Jednakże w sytuacji, gdy leczenie jest podejmowane, to wówczas depresja może być wyleczalna. Trzeba także zaznaczyć, że nieleczona depresja prowadzi do rozwoju różnego rodzaju innych chorób, w tym również nowotworów oraz innych chorób fizycznych.

By: Aneta R.