Informacje i porady o dietach

Krzem – w czym jest go najwięcej?

Krzem - w czym jest go najwięcej?

Krzem jest określany jako jeden z najbardziej pospolitych pierwiastków w przyrodzie. W wagowym składzie skorupy ziemskiej zajmuje około 30%. Krzem nie występuje w stanie czystym, związkiem, który jest najczęściej spotykany jest krzemionka. Dodatkowo krzem tworzy związki organiczne, ciała stałe i ciecze, które to mają bardzo ważną rolę w powstawaniu życia na ziemi. Badania nad krzemem obecnie są bardzo rozwinięte, co powoduje, że mamy bardzo duże postępy w badaniach nad rolą krzemu zarówno w życiu roślin, zwierząt, jak i człowieka. Medycyna wyróżnia obecnie szereg chorób, które to mogą stać się przyczyną niedoboru krzemu w organizmie.

Krzem – niezbędny pierwiastek do życia

Krzem określany jest jako niezbędny do życia roślin pierwiastek. Dzieje się tak dlatego, że gromadzi się on w ścianach komórkowych roślin i zwierząt. Krzem który znajduje się w łodygach, sprawia, że rośliny są o wiele bardziej wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne. Jeżeli roślinie braknie krzemu wówczas prowadzi to do zahamowania wzrostu roślin i spadku ich plenności. Dodatkową ważną rolą krzemu jest to, że chroni rośliny przed nadmiarem żelaza i magnezu. Niedobór krzemu powoduje, że liście roślin stają się żółte, więdną i opadają. Dodatkowo niska zawartość krzemu w środowisku sprawia, że zachodzi zahamowanie procesu fotosyntezy, chlorofilu i białek. Krzem znajdujący się w glebie wzmacnia odporność roślin i usuwa z nich toksyny. Stosując nawozy krzemowe wyraźnie zwiększamy swoje plony.

Krzem i jego niezwykła rola w organizmie ludzkim

Z dotychczasowych badań wyraźnie wynika, że krzem ma znaczenie nie tylko dla roślin, ale także dla ludzkiego organizmu. Ciało człowieka zawiera około 7 gramów krzemu, co sprawia, że jest go więcej aniżeli żelaza, miedzi, czy też cynku. Krzem w organizmie pełni rolę w procesie odżywczym i detoksykacji. Ciekawostką potwierdzoną naukowo jest to, że na obszarach gdzie ilość krzemu jest większa ludzie o wiele rzadziej chorują na nowotwory.

Na terenach bogatych w krzem i magnez ludzie rzadziej chorują na nowotwory.

W jakich produktach występuje największa ilość krzemu?

Warto zaopatrzać regularnie swój organizm z krzem i pochodną od niego krzemionkę. Najbardziej bogatymi w krzem produktami spożywczymi są:

  • Skrzyp polny
  • Ziarna zbóż a zwłaszcza owies
  • Skorki owoców (jabłek, gruszek, agrestu i winogron)
  • Czosnek
  • Szczypiorek
  • Mleczko pszczele
  • Pokrzywa
  • Podbiał

Dodatkowo bardzo dużą ilość krzemu zawiera także woda źródlana, zaś wodociągowa niemalże wcale go nie posiada. Także produkty rafinowane są pozbawione krzemu. Dzienne zapotrzebowanie na krzem u człowieka to średnio 20 – 30 mg. Wbrew pozorom nie trzeba stosować suplementów diety, aby zaspokoić ową potrzebę, wystarczy regularnie spożywać warzywa, owoce, płatki owsiane, otręby pszenne, chleb razowy.

Rola krzemu w ziołolecznictwie

Krzem a raczej kwas krzemowy, który występuje w warzywach, owocach i roślinach ma bardzo ważne w ziołolecznictwie. Przede wszystkim zalecane jest jego spożycie jako środek zwalczający stany zapalne, poprawiający pracę nerek, a także w leczeniu astmy oskrzelowej i gruźlicy.

Polecamy również lekturę artykułu: Spanie z mokrymi włosami a przeziębienie

By: NaDiecie