Informacje i porady o dietach

Czy dziecko może spać na poduszce ortopedycznej?

Poduszki ortopedyczne dla kobiety - jaki mamy wybór?

Poduszki ortopedyczne są tym produktem, który znacząco może wpływać na jakość snu człowieka. Przede wszystkim jednak jest to produkt, który pozwala zadbać o właściwe ułożenie głowy w trakcie snu oraz wymusza przyjęcie naturalnej krzywizny kręgosłupa. Dzięki stosowaniu poduszek ortopedycznych można bowiem uzyskać tak zwaną lordozę szyjną. Poduszki ortopedyczne powszechnie są polecane zarówno w celach leczenia bólu kręgosłupa jak dla celów zapobiegawczych. Mówimy zatem o funkcji profilaktycznej. Dzięki poduszkom ortopedycznym można mówić o takim działaniu jak chociażby:

  • – zniesienie napięcia mięśni
  • – właściwe ułożenie ciała nie powodujące powstawania nacisku na rdzeń kręgowy oraz krążki międzykręgowe
  • – usunięcie bólu pleców oraz bólu głowy

Poduszki ortopedyczne są produktem medycznym, a tym samym należy je kupować tylko i wyłącznie w specjalistycznych sklepach medycznych. Skuteczna poduszka ortopedyczna powinna być obwarowana stosownym emblematem z uwidocznionym certyfikatem o oznaczeniu OEKO-TEX Standard 100, TUV, EN-71 czy też CE. Sekretem działania poduszek ortopedycznych jest materiał, z którego są one wykonane. Mowa jest tutaj o piance termoplastycznej, o piance termo odkształcalnej, która powoduje idealne dopasowanie ciała, głowy do owej poduszki. Aby jednakże można było mówić o pełnej skuteczności, potrzeba jest również dobrać dla siebie odpowiedni rozmiar oraz kształt takiej poduszki ortopedycznej.

Dla kogo przeznaczona jest poduszka ortopedyczna?

Poduszki ortopedyczne są produktami, które mogą być z powodzeniem stosowane przez prawie każdą osobę. Owo stwierdzenie prawie jest odniesione do małych dzieci. Nie zaleca się bowiem stosowania tychże poduszek w odniesieniu do niemowlaków oraz dzieci w wieku do lat dwóch. Wynika to z faktu, że w odniesieniu do tych osób nie zaleca się stosowania jakichkolwiek poduszek, a więc nie tylko tych specjalistycznych. Stanowi ona bowiem realne zagrożenie dla dziecka nie mającego w pełni wykształconej umiejętności obracania się. W pozycji na brzuchu, z twarzą obróconą w stronę poduszki dziecko może bowiem się udusić.

Poduszki ortopedyczne dla takich dzieci nie są wskazane z uwagi na to, że ich kręgosłup nie jest w pełni ukształtowany i wymuszanie przyjmowania konkretnych pozycji nie jest w tym przypadku właściwe. Jeśli jednak dziecko legitymuje się już wiekiem dwóch lat, to wówczas można spróbować nauczyć go spania na poduszce ortopedycznej. W ten sposób można bowiem wdrożyć dobry zwyczaj dbałości o zdrowie kręgosłupa od najmłodszych lat. Jeżeli jednak sięgamy po rozwiązanie w postaci specjalistycznych poduszek ortopedycznych dla dzieci, to należy bezwzględnie pamiętać o tym, aby dokonać zakupu odpowiedniego dla danego dziecka rozmiaru oraz kształtu poduszki.

W przeciwnym wypadku taka poduszka nie tylko nie będzie spełniała swojej roli, ale wręcz będzie miała negatywny wpływ na rozwój kręgosłupa dziecka. Tym samym należy bezpośrednio zwrócić się o pomoc w doborze właściwej poduszki do pracownika sklepu medycznego.

By: NaDiecie