Informacje i porady o dietach

Jaki wpływ na sen dziecka ma dieta?

Jaki wpływ na sen dziecka ma dieta?

Sen jest jednym z kluczowych elementów wpływających na rozwój dzieci. To w trakcie snu następuje największy przyrost hormonu wzrostu, a tym samym bardzo ważne jest to, aby zadbać o prawidłową jakość snu dziecka. W odniesieniu do tych najmłodszych, do niemowlaków, należy wskazać na to, że prawidłowa ilość snu w ich przypadku to od 16 do 18 lub nawet 20 godzin. Dzieci nieco starsze wymagają mniejszej ilości snu, która może wynosić od 9 do 11 godzin w wieku przedszkolnym. Jednym z kluczowych elementów dla zdrowego snu dziecka, dla jakości owego snu jest jego codzienna dieta.

Korelacja pomiędzy snem i dietą

Pokarm matki jest najbardziej wartościowy. Tym samym karmienie piersią pozwala na dostarczenie dziecku najlepszych wartości odżywczych. Dziecko nie najada się na zapas, nie przejada się. Jedynie nieprawidłowości w odżywianiu, w stylu życia matki mogące mieć wpływ na jakość owego pokarmu, skutkować mogą także pewnymi problemami dla dziecka. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w odniesieniu do dzieci, u których zaczyna się wprowadzać pokarm stały.

U takich dzieci obserwuje się bowiem mniejszą ilość nocnych wybudzeń ze snu, większą ilość godzin przespanych jak również i znacznie mniejszą ilość jakichkolwiek problemów ze snem. W tym aspekcie jednak bardzo istotnym elementem staje się jakość owych stałych posiłków.

Jakość posiłków

Jeżeli rodzice decydują się na wprowadzenie do diety dzieci pokarmów stałych, to muszą oni zadbać o ich prawidłową jakość. Do owej jakości należy przywiązać bardzo szczególną uwagę. Na pewno dziecko nie powinno się przejadać, ponieważ to na pewno będzie miało wpływ na pojawiające się problemy ze snem. Posiłki wpływające na lepszą jakość snu to posiłki zawierające elementy pozwalające na utrzymanie zdrowia na bardzo dobrym poziomie. Między innymi można tutaj ująć takie elementy jak:

  • – warzywa
  • – owoce
  • – chude mięso

Zasadniczo warto jest w tym względzie korzystać z produktów gotowych, które są dostępne w sklepach. To nie tylko łatwe rozwiązanie, ale jednocześnie także korzystne ze względu na zdrowie dziecka oraz na jakość jego snu.

Poduszki ortopedyczne również mają znaczenie

Sama dieta jest elementem, który ma bardzo istotne znaczenie dla jakości snu dziecka. Zadbanie o tenże aspekt zatem jest niezwykle ważne. Jednakże nie należy zapominać także o innych ważnych elementach. Mowa jest między innymi o specjalistycznych poduszkach ortopedycznych dla dzieci. Zwykłe poduszki zasadniczo nie są dzieciom do snu polecane, a mogą również stanowić pewne niebezpieczeństwo.

Jednakże specjalistyczne poduszki w kształcie klina czy też wykonane ze specjalistycznej pianki mogą poprawić jakość ważnego dla dziecka snu, a poza tym również jest to element, który może zapobiegać zjawisku plagiocefalii. Jest to zjawisko, które dla dzieci jest bardzo niebezpieczne, a tym samym ważne jest nie tyle jego leczenie, co raczej zapobieganie jego wystąpieniu. Oczywiście tego rodzaju produkt należy kupować tylko i wyłącznie w specjalistycznych sklepach medycznych.

By: NaDiecie