Informacje i porady o dietach

Jak wygląda życie po zawale?

zawał

Zawał serca to poważna dysfunkcja naszego organizmu, która może wywrócić dotychczasowe życie do góry nogami. Wymaga zmiany trybu życia, do którego się przyzwyczailiśmy, nawyków i innych niezdrowych przyzwyczajeń. Wymusza na nas obowiązek dbania o swoje zdrowie. Konieczne są  częste wizyty u specjalistów i przyjmowanie odpowiednich leków. Życia po zawale serca trzeba się nauczyć, a to jest niestety bardzo długotrwały proces.

Jak od nowa żyć?

Wielu pacjentów uskarża się na apatię i początki stanów depresyjnych. Niebezpiecznym zachowaniem jest zupełna rezygnacja z uprawiania sportu. Jest to błędem , gdyż ruch, zwłaszcza na świeżym powietrzu pozytywnie wpływa na stan naszego organizmu. Trzeba się tylko wsłuchać w swoje ciało. To ono będzie nam wyznaczało granice w postaci uczucia zmęczenia czy bólu. Są to sygnały, że nasz organizm jest zbyt obciążony, dlatego wymagana jest zmiana formy ćwiczeń. Nie oznacza to jednak, że należy ich zupełnie zaniechać. Największym przeciwnikiem osób po zawale serca jest strach przed kolejnym atakiem. Zwykle towarzyszy on chorym na każdym kroku i znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie.

Warto pamiętać, że zawał to nie wyrok i nie oznacza dożywotniego inwalidztwa. Sprzymierzeńcem osób, które przebyły zawał serca jest przede wszystkim odpowiednia dieta. Na talerzu powinny znaleźć się produkty bogate w magnez i inne witaminy i minerały. Należy natomiast unikać palenia tytoniu i nadużywania alkoholu. Nie jest on zupełnie zabroniony, ale sięganie po alkohol powinno ograniczyć się do jednej lampki wina.

By: Aneta R.