Informacje i porady o dietach

Jak spać kiedy boli kręgosłup?

ból kręgosłupa

Zdajemy sobie sprawę, że zdrowy sen jest nie tylko gwarancją dobrego wypoczynku, zachowania doskonałej formy przez cały dzień, ale również dbania o zdrowie. W czasie snu regeneruje się nasze ciało, organizm, a tym samym zapobiegamy różnorodnym chorobom. Istotne jest także to, iż sen który nie przynosi wypoczynku może również powodować szereg dolegliwością związanych z kręgosłupem. Pojawia się w pierwszej kolejności ból, a następnie może dojść do znacznie poważniejszych problemów. Jak spać jeśli odczuwamy bóle kręgosłupa?

Zdrowy sen gwarancją wypoczynku

Jedynie zdrowy, spokojny sen jest nam wstanie zagwarantować wypoczynek i dobre samopoczucie przez cały dzień. Niestety niewygodna, nienaturalna pozycja ciała sprawia, że kręgosłup może nas boleć a tym samym pojawiają się z czasem dalsze schorzenia w jego obrębie. Warto wiedzieć, że kiedy leżymy na wznak, kręgi lędźwiowe odczuwają ucisk około 20 kilogramów. Z kolei jeśli śpisz na boku ucisk ten wzrasta jeszcze bardziej aż do 75 kilogramów. Warto więc zastanowić się w jaki sposób pomóc i ulżyć naszemu kręgosłupowi w nocy.

Jak sprawić, aby przestał boleć kręgosłup?

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że to od tego w jaki sposób śpimy, jak wypoczywamy zależy nasze dobre funkcjonowanie w ciągu całego dnia. Zadbać należy o właściwy sen, wypoczynek a także wygodę. Jeśli chcesz aby kręgosłup naprawdę wypoczął musisz pamiętać o kilku istotnych zasadach.

Zasada 1

Sen na wodnym łóżku, ale również na bardzo twardym podłożu nie jest korzystny dla kręgosłupa. Warto wybrać średnio twardy materac. Musimy mieć na uwadze, aby dopasował się w czasie snu do kształtu naszego ciała i uginał pod jego ciężarem na około 3 centymetry. Materac powinien być także równy. Jeśli cechuje się zagłębieniami, należy wymienić go na inny.

Zasada 2

Istotny jest wybór poduszki. Warto zdecydować się na profesjonalną i wysokiej jakości poduszkę ortopedyczną. Jak czytamy na stronie https://www.sissel.com.pl/webpage/dlaczego-warto-zainwestowac-w-poduszke-medyczna.html odpowiednio wyprofilowana poduszka podpiera odcinek szyjny kręgosłupa. Tym samym zapobiega jego bólom oraz rozwijającym się schorzeniom.

Zasada 3

Nie można spać na bardzo wysokiej poduszce, niemalże na siedząco. Jeśli jednak lubisz tego typu wypoczynek, zastosuj pozycję S. Pod głowę i kark włóż jeden jasiek, zaś pod kolana drugi.

Zasada 4

Najlepszą pozycją w czasie snu jest pozycja embrionalna. Kręgosłup odpoczywa jeśli śpimy na boku z lekko ugiętymi nogami.

Zasada  5

Liczy się także poranne wstawanie z łóżka. Nie warto gwałtownie się podnosić, lecz przeciągać jak kot. Podeprzyj się rękami, powoli opuść nogi na podłogę. Zagwarantuje to lepszym samopoczuciem w ciągu dnia.

By: Aneta R.