Informacje i porady o dietach

Jak rzucać frisbee – zasady gry

frisbee

W czasie letniego wypoczynku często sięgamy po frisbee. Swobodne rzucanie krążka to ulubione zajęcie zarówno dzieci, jak i osób dorosłych. Gra jest świetnym urozmaiceniem wakacji, wczasów, czy wypoczynku w domu. Czy jednak wiesz, że są różne style rzucania i możemy wyróżnić kilka rodzajów frisbee?

Sposób na spędzenie czasu

Frisbee to znakomity sposób, aby spędzić wolny czas. Gra odpowiada wymaganiom każdego. Chętnie sięgają do niej dzieci, nastolatki i dorośli. Warto jednak wiedzieć, że owe rzucanie dyskiem to nie tylko zabawa ale i odrębna dyscyplina sportowa. Pierwsze zawody rozegrały się w 1975 roku i od tego czasu, dyscyplina ta cieszy się ogromną popularnością.

Dysk wyprodukowany jest z tworzywa sztucznego, plastiku i ma szerokość około 20 centymetrów. Unosi się w powietrzu, bo działa na niego siła nośna. Wprawiając go w ruch powodujemy stabilizację lotu.

Jak rzucać dyskiem?

Istnieje kilka metod rzutu dyskiem. Do najpopularniejszych należą:

  • Backhand czyli rzuty dla amatorów i początkujących. Dysk rzucamy zza pleców w pozycji poziomej. Im bardziej równolegle go wyrzucimy tym dalej poleci. Z kolei jeśli zaciśniemy palce w pięść od spodu dysku wówczas uzyskamy mało energiczny lot.
  • Forehand to kolejny rodzaj rzutu frisbee, który na ogół stosowany jest przez bardziej zaawansowanych zawodników. Rzucamy podtrzymując dysk palcem od dołu. Chwyt często zwany jest flickiem.
  • Hammer bardzo rzadko stosowany rzut dysku znad głowy. Dysk rzuca się pionowo w górę i dopiero w czasie lodu zmienia pozycję na poziomą.
By: Aneta R.