Informacje i porady o dietach

Elastografia i jej zastosowanie

Rak piersi jest jednym z częściej występujących i bardziej groźnych. Powoduje on dosyć sporą ilość zgonów, a zatem właściwa profilaktyka raka piersi, jego wykrywania, zapobiegania jego rozwojowi jest czymś niezwykle istotnym. W tym miejscu będziemy chcieli wskazać na możliwe do wykonania badania, w tym również na te najbardziej nowoczesne.

Prawidłowe badanie piersi

Badanie piersi sprowadza się do własnoręcznego wykonywania sprawdzenia piersi poprzez dotyk. Jeśli kobieta wyczuje na swym ciele jakieś guzki, to powinno ją zaniepokoić i skłonić do bardziej dogłębnej diagnostyki. Kolejnym z badań, które jest stosowane, to oczywiście mammografia. Kobiety objęte ryzykiem zachorowania na raka piersi ze względu na wiek, owo badanie mogą wykonać bezpłatnie. Można także mówić o wykorzystaniu tomografu lub rezonansu magnetycznego. Jednakże współczesna medycyna ma nam w tym względzie do zaproponowania coś jeszcze. Chodzi mianowicie o możliwość wykonania badania elastografii. Jest to badanie, które nie tylko pozwala na wykrycie zmian w strukturach piersi, ale ponadto również bardzo dokładnie można po jego przeprowadzeniu określić czy zmiany w piersi są łagodne, czy też mają charakter złośliwy.

Badanie przeprowadza się określając sztywność guza nowotworowego. Odpowiedni kolor na monitorze urządzenia będzie wskazywał na charakter zmian nowotworowych. To badanie jest bardzo dokładne i tym samym pozwala ograniczyć czas potrzebny na wykonanie mniej dokładnych badań w celu podjęcia odpowiedniego leczenia nowotworu piersi.

By: Aneta R.