Zjawisko hiperwentylacji jest jednym z tych, które na pewno należy określić jako coś dosyć groźnego dla człowieka. Czym tak naprawdę jest owa hiperwentylacja? Jest ono bardzo łatwe do zdiagnozowania, ponieważ osoba, której ono dotyczy nagle zaczyna bardzo szybko i bardzo głęboko oddychać. Jednocześnie też mamy do czynienia z atakiem paniki, a więc mówimy o swoistym panicznym oddychaniu i dlatego też jest to dla człowieka groźne. Hiperwentylacja jest zjawiskiem, które najczęściej dotyka osoby znerwicowane, które najczęściej dotykają właśnie różne ataki paniki. Tak naprawdę jednak hiperwentylacja to zjawisko, które może bezpośrednio wskazywać na jakieś zaburzenia chorobowe związane z płucami czy też z sercem.
Jak reagować na atak?
Osoba, która ma atak hiperwentylacji, może mieć nawet 20 oddechów więcej niż osoba zdrowa. Jednocześnie też przy tym wydychana jest znacznie większa ilość tlenu. Najczęściej z hiperwentylacją mamy do czynienia w sytuacjach stresowych, mamy do czynienia podczas podróży samolotem czy też podczas intensywnego wysiłku fizycznego. Jako, że człowiek w takim momencie wydycha bardzo dużą ilość tlenu, to tym samym może dochodzić do zjawiska niedotlenienia organizmu. Taki atak hiperwentylacji zasadniczo trwa od 20 do 30 minut, aczkolwiek zdarza się równocześnie, że może on potrwać kilka godzin. Jeśli mamy do czynienia z atakiem hiperwentylacji, to jednocześnie też można u danej osoby zaobserwować inne objawy.
Mowa jest chociażby o drżeniach mięśni, o przyspieszonym rytmie serca, o zaburzeniach widzenia oraz o zawrotach głowy. Można także w tym momencie mieć do czynienia z gazami, z wzdęciami, bólem w klatce piersiowej. Jeśli zatem nastąpi atak hiperwentylacji, należy bezwzględnie udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania, aby owe ataki pojawiały się znacznie rzadziej lub po to, aby całkowicie je wyeliminować. Bynajmniej na pewno nie należy tych ataków lekceważyć, nie należy pozwalać na ich pojawianie się. Te ataki bowiem mogą przerodzić się w sytuację zagrażającą życiu.