Główka każdego noworodka składa się z pięciu połączonych elastyczną błoną kości. W późniejszym okresie życia Twojej pociechy błona ta się znacznie zrasta. Ma to jednak swój jasny cel, dzięki temu bowiem czaszka Twojego dziecka może się swobodne poruszać w czasie przechodzenia przez kanał rodny. Na początku więc główka Twojego dziecka może wydawać się bardziej szpiczasta, z czasem jednak powraca do swoich naturalnych kształtów. Nie mniej jednak cały układ kostny najmłodszych dzieci jest niezwykle delikatny, a przy tym podatny na różnego rodzaju urazy i odkształcenia. Tego typu dolegliwości nie są groźne w skutkach, jeśli są wcześnie wykryte i szybko leczone. Problemów podobnego typu może być wiele, a jednym z przykładów jest dolichocefalia.
Spis treści:
Czym jest i jak się objawia?
Dolichocefalia inaczej może nazywana być długogłowością, gdyż w wielu przypadkach charakteryzuje się właśnie efektem wydłużonej czaszki. W innym przypadku może to być boczne spłaszczenie głowy. Pozostaje zapytać, co może powodować tę dolegliwość? Przyczyn może być wiele. Co ważne dolichocefalia w wielu przypadkach diagnozowana jest już w czasie ciąży, następnie na kształt głowy może mieć wpływ chociażby ułożenie główki dziecka miedzy żebrami. W związku z tym warto regularnie odbywać badania USG w celu możliwie jak najwcześniejszego wykrycia wady.
Dolichocefalia – czy to jest groźne?
Warto zadać sobie to pytanie chociażby dlatego, że wiele przyszłych mam zadaje pytanie o ewentualne konsekwencje dolichocefali w przyszłości. Jak się okazuje jednak zazwyczaj kształt główki dziecka powraca do naturalnych wymiarów, ważne jednak, by odpowiednio zadbać o Twoją pociechę.
Najlepiej jest zapobiegać, stosując poduszki ortopedyczne dla niemowląt. Polecamy http://www.e-poduszki.pl/jogo-designs-my-sleepy-cloud-specjalistyczna-poduszka-dla-niemowlat-p8.
Czynniki zewnętrzne, które mogą mieć wpływ
Tu głównie należy wspomnieć o tym jak ważne jest prawidłowe układanie dziecka w łóżeczku, zadbaj więc, by nie leżało ono przez dłuższy czas w jednej pozycji. Zwróć też uwagę na to jak sadzasz swoją pociechę w foteliku samochodowym, czy w bujaczkach, oraz innych, podobnych siedziskach. W tym wypadku należy wspomnieć o tak zwanym punkcie nacisku, które powoduje, że zbyt silne ma wpływ na prawidłowy kształt główki Twojego maleństwa.
Ponadto jak już wyżej zostało wspomniane, ogromną rolę odgrywa poród, w tym fakt, czy główka wydobywająca się przez kanał rodny nie znajduje się pod zbyt dużym ciśnieniem. W przypadku nieprawidłowego ułożenia maleństwa w łonie matki, lub ponownie nieodpowiednie przechodzenie dziecka przez kanał rodny może pojawić się kręcz szyi, która w następstwie również może powodować Dolichocefalie.