Informacje i porady o dietach

Antypoślizgowa mata do ćwiczeń – wady i zalety

antypoślizgowa mata do fitness

Każde trenowanie niezależnie od przyczyny często wiąże się z możliwymi kontuzjami. Tu trzeba szczególnie zwrócić na nie uwagę, gdyż często to co nazywamy zakwasami często może przerodzić się w poważniejsze urazy. Grunt, jednak, by wspomniane, początkowe kontuzje nie zniechęciły do dalszego trenowania. Fakt, że boli często świadczy o tym, że nasze ciało powoli wchodzi w treningowy rytm.

Możemy jednak zabezpieczyć się może nie tyle przed samymi kontuzjami, co przed ich bolesnymi skutkami. Jak? Tu nie tylko chodzi o odpowiedni dobór ćwiczeń, ale i akcesoriów, w tym maty. Warto podkreślić, że jedną z podstawowych zalet dobrej maty do ćwiczeń jest jej antypoślizgowość. Czy jednak posiada same zalety? Postanowiliśmy przyjrzeć się temu nieco bliżej.

Antypoślizgowa mata zalety

Jak sama nazwa wskazuje główną zaletą antypoślizgowej maty jest fakt, że przylega ona do podłoża, dzięki czemu ćwicząc zachowujemy równowagę i stabilizacje, a gdy już upadniemy do nasze „lądowanie” jest delikatne, gdyż maty są miękkie. Co jeszcze warto o nich wspomnieć? Na pewno to, że są bardzo wygodne, dzięki czemu ćwiczenia przebiegają jeszcze sprawniej.

A co z wadami?

Jeśli chodzi o wady mat antypoślizgowych, to są one nie tyle pod względem samego bezpieczeństwa, co materiału. Oczywiście sama jakość jest dobra, gdyż jak już wyżej zostało wspomniane – są wygodne. Antypoślizgowe maty do ćwiczeń maja jednak to do siebie, że są wykonane z tak zwanego chropowatego materiału, a zatem trudniej utrzymać ich czystość przez co szybciej się niszczą…

Gdzie można kupić antypoślizgowe maty do ćwiczeń?

Na pewno w każdym, dobrym sklepie z akcesoriami do fitness. Ponadto wiele sklepów w internecie specjalizuje się w produkcji mat antypoślizgowych. Ich cena zazwyczaj zależna jest od materiału z którego jest wykonana. Polecamy http://www.sissel.com.pl/sissel-gym-mat-180-x-60-x-1-5-cm-w-pudelku.html.

Ćwiczyć w domu, a na sali

Choć zastaw ćwiczeń wykonywanych na sali treningowej może być podobny do tego wykonywanego w domu, to maty mimo wszystko troszkę się różnią. Przede wszystkim jeśli decydujesz się trenować na własną rękę, to warto zdecydować się na model grubszy, który zazwyczaj wynosi od 1 centymetra w górę. Warto podkreślić, że w domu zupełnie inaczej wygląda podłoże.

Technologiczne maty?

Bo dziś wszystko jest możliwe, a dowodem na to mogą być chociażby modele smartmat. Co to takiego? Są to maty, które przeznaczone do jogi mające wkomponowane w zewnętrzna powierzchnię sensory, które umożliwiają odbieranie informacji pochodzących z ciała człowieka. W przypadku tego typu mat jest możliwość połączenia się z łączem bluetooth, która integrując się z ciałem może zaproponować poszczególne ćwiczenia dostosowując je do uwarunkowań. Jedyną „wadą” maty smartmat może być cena, która wynosi około 1000 złotych.

Dodatkowe zalety?

Choć wyżej wspomnieliśmy o tym, że antypoślizgowe maty jest trudniej utrzymać, to same w sobie są bardzo estetyczne, a co za tym idzie, atrakcyjne, najczęściej do wyboru w wielu kolorach, najczęściej pastelowych, zdarzają się jednak również maty czarne, czy szare – warto się na nie zdecydować, gdyż wszelkie nieczystości na tle takich barw będą mniej widoczne.

By: NaDiecie