Informacje i porady o dietach

Dieta Dukana – czy jest skuteczna ?

dieta dukana

Na sam początek warto wspomnieć co to jest dieta Dukana i skąd pochodzi jej nazwa.  Otóż nazwa owej diety pochodzi od nazwiska francuskiego lekarza Pierre’a Dukana, który nie tylko wykazywał zainteresowanie dietetyką , ale także i psychologią. Ciekawostką  jest  to , że Dukan u ludzi otyłych dostrzegał nie tylko zamiłowanie do jedzenia , ale analizując ich psychikę i podejście do życia, dostrzegał przede wszystkim to ,że osoby mające problem z otyłością miały także niskie poczucie własnej wartości.

Kolejne kalorie

W chwilach życiowych niepowodzeń ,aby „nagrodzić się” , sięgały po kolejne kalorie. W ten o to sposób ,dzięki samoobserwacji, Dukan stworzył nowe podstawy diety wysoko-proteinowej, która miała pomóc w walce ze zbędnymi kilogramami. Walka ta miała na celu nie tylko spożycie większej ilości białka(protein) ,ale również ograniczenie węglowodanów i tłuszczów – jednych z głównych  przyczyn otyłości. Opisując po krótce dieta proteinowa składa się z kilku faz. Każda z nich ma na celu włączenie do diety głównie białko, ale również warzywa czy produkty pełnoziarniste. Istotnym jednak faktem jest to, aby zawsze pamiętać, by raz w tygodniu robić tzw. „dzień proteinowy”.

Skuteczność diety Dukana

Skuteczność powyższej diety jest zaskakująco bardzo dobra. W szybkim czasie można stracić naprawdę sporo zbędnych kilogramów. To wszystko dzięki spożywaniu właśnie samego białka bardzo czasami w połączeniu ze wspomnianymi wcześniej produktami. Dzieje się tak ponieważ daje ono uczucie sytości, co odwraca naszą uwagę i nie mamy ochoty na podjadanie.

 

By: Aneta R.