Informacje i porady o dietach

Biegamy – dlaczego właściwie biegamy?

bieganie

Biegamy bo jest taka moda, bo chcemy osiągnąć określone cele, bo ktoś w okolicy biega, bo po prostu chcemy się poruszać. Bieganie jest oczywiście dobrym sposobem na to, aby móc się poruszać, aczkolwiek związanych z nim jest również kilka elementów, które na zdrowie człowieka nie wpływają korzystnie.

Czy bieganie odchudza?

W tym względzie na pewno należy wskazać na to, że bieganie wzmacnia tkankę mięśniową. Tym samym trudno będzie mówić o szczupłych udach, o szczupłych łydkach w momencie, w którym tkanka mięśniowa się zwiększa. Niemniej jednak jeśli owa tkanka mięśniowa jest na wyższym poziomie, to organizm człowieka będzie mógł łatwiej sobie poradzić z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Bieganie dla samego odchudzania nie jest najlepszą formą aktywności. Ludzki organizm najpierw bowiem spala zapasy glikogenu w mięśniach, by dopiero potem zacząć spalać rezerwy tkanki tłuszczowej. Ma to bezpośrednie przełożenie na fakt, iż do efektywnego spalania tkanki tłuszczowej dochodzi dopiero po około półgodzinnym wysiłku.

Czy bieganie jest skuteczne

Nie oznacza to jednak wcale, że bieganie jest całkiem odradzane osobom chcącym szybko i skutecznie się odchudzić. Jak najbardziej można podjąć także taki wysiłek, aby móc być finalnie zadowolonym. W aspekcie szybszego i skutecznego odchudzania lepiej jest na pewno sięgnąć po nieco inne formy aktywności fizycznej. Na pewno jednak bieganie ma także inne ukryte i jawne cele. Jest to bowiem sport, który może pozwolić nabrać wytrzymałości, siły mięśniowej, który może pomóc w zwiększeniu pojemności płucnej, w zwiększeniu poziomu własnej kondycji fizycznej. Jest to sport dla wytrwałych, aczkolwiek jeśli ktoś stawia właśnie na bieganie, to powinien do tego zagadnienia podejść z rozsądkiem. Istotne jest bowiem to, aby nie przeceniać własnych możliwości, zwłaszcza w początkowej fazie trenowania.

Lepsza kondycja dzięki bieganiu

Bardzo łatwo bowiem można w takiej sytuacji naciągnąć mięśnie, bardzo łatwo można się przetrenować. Bieganie na pewno nie jest korzystnym sportem w kontekście nadmiernego obciążenia stawów kolanowych oraz stawów skokowych. Tym samym jeśli ktoś ma pewne kłopoty zdrowotne związane właśnie z tymi stawami, to biegania należy zaniechać. Jeżeli jednak nie ma żadnego bólu, to z powodzeniem można postawić właśnie na bieganie. Jest to sport, który nie jest bardzo wymagający, ponieważ biegać można w dowolnym terenie. Nie ma potrzeby posiadania jakiegoś drogiego i specjalistycznego sprzętu ani też specjalnych umiejętności. Tak naprawdę przydadzą się odpowiednie buty, na które warto wydać nieco więcej, warto ubrać się adekwatnie do aury, ale poza tym nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych warunków. I to zasadniczo jest bardzo duża korzyść płynąca z uprawiania biegania. Na pewno bieganie ma obecnie swój czas i bardzo wiele osób stawia właśnie na tenże sport. Dzięki bieganiu jednakże można cieszyć się większym poziomem witalności, można zwiększać swoją odporność, można odpowiednio wspomóc swoje zdrowie. Poza tym bieganie po prostu jest sportem dla każdego bez względu na wiek, płeć i posiadaną kondycję.

By: Aneta R.